3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyarországi vállalkozásokba az idei év első negyedében több mint ötven százalékkal kevesebb kockázatt tőke érkezett, mint az előző év azonos időszakában.

2023 első negyedévében 25 tranzakció során 25 vállalkozás jutott összesen 3,546 milliárd forint értékű kockázati tőkéhez - derül ki Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst&Young-gal közösen készített legfrissebb jelentéséből. Ez a befektetett összeg 56,2 százalékkal volt alacsonyabb az előző év hasonló időszakában befektetett tőkénél, és 62,7 százalékkal kevesebb, mint a 2021-es év első negyedévében kihelyezett tőke értéke.

A tranzakciók száma 2023 első negyedévében egyaránt alacsonyabb volt mind a 2022. évi 31, mind pedig a 2021. évi 27 darabos ügyletszámhoz képest. 

A befektetések megoszlása életciklus szerint

Idén az első negyedévben végrehajtott 25 tranzakció közül 12 esetben első körös befektetésre került sor, ezek az ügyletek a teljes befektetett összeg 53,8 százalékát teszik ki.

Az Egyesület összesen 20 tranzakciót rögzített a magvető, a start-up, az inkubációs és a késői fázisban tartó cégek körében, az ezen vállalkozásokat érintő befektetések az összes első negyedéves tranzakció számának 80 százalékát, míg értékének 84 százalékát adják.

Megakadt fogaskerekek. Fotó: Depositphotos
Megakadt fogaskerekek. Fotó: Depositphotos

Az inkubációs ügyleteknél 10 millió, a magvető ügyleteknél 156 millió, a startup-ügyletek estében pedig 29 millió forint volt az átlagos befektetési összeg. A késői fázisú szakaszban tartó cégeknél ugyanez a mutató 505 millió forintot ért el.

A legnagyobb értékű egyedi tranzakció egy 1 milliárd forintos, késői fázisú céget érintő befektetés volt, míg a második legmagasabb értékű ügylet egy, a magvető fázisban tartó céget érintő 780 millió forintos befektetés volt.

Kedvelt iparágak

2023 első negyedévében a tőkebefektetések összesen tíz különböző szektorba kerültek. A befektetések értékének 75 százaléka a fogyasztási és kiskereskedelmi, az üzleti- és ipari szolgáltatások, illetve a fogyasztói szolgáltatások piacára került. Ez a három szektor adta az ügyletek számának 52 százalékát. A legnagyobb értékű egyedi befektetésekre szintén a fogyasztási és kiskereskedelmi, valamint az üzleti és ipari szolgáltatások szektorokban került sor.

Kiszállások

2023 első negyedévében 10 alaphoz köthetően 29 kiszállás történt. A legtöbb (6) exitre az üzleti és ipari szolgáltatások terén működő vállalkozásoknál került sor.

A kiszállások módját tekintve a leggyakrabban (9 esetben) management kivásárlás történt, míg 4 esetben a befektető a könyvleírás mellett döntött. További 3 esetben zártkörű értékesítéssel, ugyancsak 2 esetben pedig egyéb módon zajlott a kiszállás. 8 esetben az adatokból a kiszállás módja nem volt megállapítható. 

A 2023 első negyedévében a befektetéseikből kiszálló befektetők korábbi portfolió cégeikben átlagosan 6 évig voltak tulajdonosok. 

Tőkegyűjtés

A vizsgált negyedévben 3,244 milliárd forint értékben került sor tőkegyűjtésre, azaz a befektethető tőke összege ennyivel nőtt. Az átlag alapméret 541 millió volt az első negyedévben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!