Ami például az egészségét illeti, a home office hosszú távú problémákhoz is vezethet, ha nem figyel oda kellően. Most néhány olyan tanácsot adunk, amelyek követésével ön is úgy végezhet ülőmunkát az otthona kényelmében, hogy azzal nem árt a testének.
A home office előnyei
Ahogyan már fentebb is írtuk, a home office-t sokan kedvelik, ugyanis számtalan előnye van. Az egyik, hogy nem kell ingázniuk a munkahely és az iroda között, így időt és pénzt spórolnak meg – nem is beszélve arról, hogy ez által kevésbé terhelik a környezetet. Többen amiatt is kedvelik, mert így jobban tudnak koncentrálni, nem vonja el a figyelmüket egy éppen beszélgetni akaró kolléga vagy a szomszéd asztalnál lefolytatott telefonbeszélgetés. (Itt persze meg kell jegyeznünk, hogy otthon is akadhatnak zavaró tényezők.)
Az is mellette szól, hogy a munkatársakkal való kávézás helyett a szabad percekben intézhetnek néhány otthoni teendőt, például betehetnek egy mosást. Sokakra pedig az is kifejezetten jó hatással van – akár koncentráció-, akár kreativitás-szempontból –, hogy a saját maguk által berendezett térben, a saját tempójukban haladhatnak a teendőkkel. Ez így mind egészen idillinek hangzik, talán nem is gondolná, hogy lehetnek negatív hozadékai is az otthoni munkának. Pedig ha nem figyel oda, akkor lehet, hogy már tapasztalt is néhányat ezek közül..
Így vigyázzon egészségére, ha ülőmunkát végez
Az ülőmunka alapvetően több szempontból is rossz hatással lehet az egészségére, főként ortopédiai szempontból. (Ez persze az állómunkára is igaz, csak ott más jellegű problémák adódhatnak.) Ha azonban néhány egyszerű aspektusra odafigyel, könnyen kivédheti ezeket, és elkerülheti a komolyabb problémákat, amelyek akár csípőprotézishez vagy térdprotézishez is vezethetnek.
Megfelelő szék
Ha home officeban dolgozik, akkor az első és legfontosabb feladat, hogy találjon egy kényelmes, jó minőségű széket, ami elősegíti a megfelelő tartást és ezzel megkönnyíti az ízületek, izmok és csontok dolgát. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy napi nyolc – vagy akár hat, esetleg négy – órában milyen pozícióban ül. Lehet, hogy nem ez a szék lesz a lakás legmutatósabb darabja, de mindenképpen megéri beruházni rá.
Megfelelő támaszték
A megfelelő szék mellett a jó tartáshoz a könyök és a csukló megtámasztása is hozzájárul. Ma már számtalan irodai kiegészítőt találhat, ami ilyen célokat szolgál.
Rendszeres szünetek
Ha belemerül a munkába, könnyen megeshet, hogy eszébe sem jut felállni az asztaltól. Ez azonban káros, nemcsak ortopédiai szempontból, hanem például a szemek miatt is. A látószervnek sem könnyű ugyanis, ha egész álló nap a képernyő fényében kell működnie. Éppen ezért érdemes rendszeres szüneteket beiktatni, ha másként nem jut az eszébe, állítson be óránként vagy kétóránként egy-egy ébresztőórát, ami jelzi a rövid számítógép-mentes szünetek kezdetét.
Egy kis mozgás
A fent említett szüneteket nem csak arra érdemes felhasználni, hogy igyon egy kávét vagy összeállítson egy gyors ebédet. Ilyenkor érdemes átmozgatni a tagjait a nyaktól egészen a lábfejekig! Ezzel nemcsak hogy ellazítja a testet, az esetlegesen beállt izmokat, de még a vérkeringésnek is jót tesz. Az pedig még a produktivitásban is segíthet!
…És még egy kicsit több
Amikor az ember home office-ban kezd dolgozni, akkor szinte elkerülhetetlen, hogy kevesebbet mozogjon. Még ha csak arról is van szó, hogy nem megy le és fel annyiszor a lépcsőn és nem sétál el az autóig, már akkor is csökken a testmozgással töltött percek száma. Ezeket pedig igenis pótolnia kell ahhoz, hogy testileg és lelkileg sokáig egészséges és fitt maradjon. Hozza be az így kiesett perceket egy könnyű, esti sétával, vagy akár azzal, hogy átvállalja a napi kutyasétáltatást!
Ha nem figyel oda…
Most, hogy adtunk önnek néhány tanácsot, azt is szeretnénk egy kicsit részletezni, hogy milyen következményei lehetnek annak, ha ezeket nem tartja be. Ezzel talán végképp meggyőzzük arról, hogy igenis érdemes odafigyelnie a fenti tippekre. Az egyik jellemző home office-tünet a fejfájás. Ez lehet a több számítógép előtt töltött perc – sokan ugyanis „nem tudják letenni” a munkát, ha előttük van –, a stressz és a mozgáshiány miatt. De köze lehet hozzá annak is, hogy kevesebb időt töltünk a szabad levegőn. Azonban visszavezethető a rossz testtartás miatti izomfeszülésre is.
Tapasztalhat emellett nyaki görcsöt, merevséget a nyakban, a csípőben és a vállakban, valamint fájdalmat is azokban a testrészekben, amelyeket a rossz tartással terhel – mindez pedig az ízületeket is károsítja. Ha a terhelés hosszan fennáll, extrém esetben akár még csípőprotézisre, a lábak ízületeinek rongálódása esetén térdprotézisre is szüksége lehet.
Kerülje el a bajt!
A fent leírtak egyértelműen azt mutatják: érdemes a megelőzésre helyezni a hangsúlyt. Így nemcsak a home office-t fogja jobban élvezni, de magát az életet is: hosszabban élhet egészségesebben, elégedettebben, anélkül, hogy a fájdalmak megkeserítenék a mindennapjait.