3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Maga a megrendelő és a kivitelező számol olyan ütemezéssel, amely mellett hamarabb nem kerülhet hatósági pecsét a papírokra.

Lapunk egy külügyminiszteri nyilatkozat alapján írt arról a napokban, hogy minden valószínűség szerint 2021-nél hamarabb nem kaphatják meg a létesítési hatósági engedélyt a Paksra szánt új atomerőművi blokkok. Szijjártó Péter ugyanis azt közölte egy tájékoztatón, hogy az Országos Atomenergia Hivatalhoz legkésőbb 2020 június 30-ig kell eljuttatni a kérelmet.

Az erőműben (Fotó: MTI)
Az erőműben (Fotó: MTI)

Ez alapján szakmai körökben úgy kalkulálnak, hogy a jóváhagyás nem születik meg 2021 ősze előtt. Abból indulnak ki, hogy a paksi projektért felelős orosz cég vélhetően a határidőhöz közeli időpontban fogja beadni a kérelmet, a hatóság pedig igénybe fogja venni a vonatkozó törvényben számára biztosított 1 év plusz 3 hónap vizsgálati időt.

Ezt a forgatókönyvet erősítette meg tegnapi találkozóján a magyar kormány és a kivitelező orosz cég képviselője. Az MTI beszámolója szerint az hangzott el Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezésért felelős tárca nélküli miniszter keddi, a Roszatom vezérigazgatójával tartott közös sajtótájékoztatóján Pakson, hogy már dolgoznak a létesítési engedélykérelem benyújtásához szükséges dokumentáción. Az orosz fővállalkozó által átadott anyagokat a Paks II. projekt szakemberei ellenőrzik, ezt követően kerülnek a tervek a hatósághoz, az Országos Atomenergia Hivatalhoz, illetve az általa felkért nemzetközi szakértőkhöz.

Ehhez azt tette hozzá Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója, hogy a tervezői szakembergárdát tovább erősítik annak érdekében, hogy a létesítési engedélykérelem összeállításához szükséges teljes dokumentációt 2020 tavaszán átadhassák a Paks II. Zrt. számára. A következő mérföldkő az engedélykérelem hatóság számára történő benyújtása lesz jövő nyáron.

Ez tehát azt feltételezi, hogy 2021 után kezdődhet meg az építkezés érdemi része, mint az megírtuk. Így viszont egyre biztosabbá válik, hogy nem lesz tartható az új blokkok átadásának eredeti, 2025-2026-os határideje. Szakértők szerint 2030 előtt nem lehet termelésbe állítani az új létesítményeket.

Ez egyben azt is jelenti, hogy tarthatatlan a beruházáshoz kapcsolódó hitelmegállapodás, amelyben az orosz fél 10 milliárd eurót biztosít az összesen 12,5 milliárd eurós projekthez. A megállapodásban foglalt határidők, a rendelkezésre állási díjak módosításáról már tárgyalt a magyar kormány az oroszokkal, de a módosításhoz meg kell szerezni az Európai Unió jóváhagyását is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!