Az eseményen a szektorban érdekelt szereplők előtt mutatták be az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb pályázatának részleteit, a korábbi pályázatokhoz képest történt változásokat, illetve a sikeres pályázat benyújtásához adtak gyakorlati tanácsokat.
Szolnoki Szabolcs kiemelte: az ESA és a Nemzetgazdasági Minisztérium közreműködésével bemutatott 1,5 millió euró keretösszegű pályázati felhívás célja a magyar űripari vállalatok fejlesztése, valamint az iparágba belépést tervező szereplők támogatása.
Megjegyezte: soha ennyi pénzre nem pályázhattak a magyar űripari kkv-k: a mostani bejelentéssel 3,5 millió euróra emelkedik az elérhető források összege 2025-ben.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
A múlt hónapban jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium, hogy az ESA közreműködésével 2 millió euró keretösszegű pályázatot írnak ki vállalatok és kutatóintézetek újgenerációs hálózattechnológiai megoldásainak, valamint védelmi és biztonsági űrrendszerek kifejlesztésének támogatására.
Ezekkel a pályázati lehetőségekkel emlékezünk meg arról, hogy Magyarország tíz éve tagja az ESA-nak, amely fennállásának ötvenedik évfordulóját ugyancsak 2025-ben ünnepli – fogalmazott Szolnoki Szabolcs.
Beszédében kitért arra, hogy a 2021-ben elfogadott első magyar űrstratégia megújításán is dolgozik a kormány.
A konferencián elhangzott: az ESA pályázati felhívására olyan, Magyarországon regisztrált vállalatok, kutatóintézetek jelentkezhetnek, amelyek a támogatott tevékenységüket Magyarországon végzik.
A pályázatok benyújtásához regisztrálni kell az ESA hivatalos nyilvántartási és pályázati rendszerébe (esa-star).
Az NGM közleményéből és az ESA képviselői által bemutatott prezentációkból kiderült: hat tevékenységre lehet pályázni. Kutatás, előkészítés, ESA programokhoz való csatlakozás elősegítése (Type A); űripari berendezések fejlesztése, ESA és kereskedelmi küldetésekhez (Type B); kutatási projektek támogatása, tudományos missziókba való bekapcsolódás (Type D); műholdfejlesztés (Type E) illetve űralkalmazások fejlesztésére (Type F). Az elérhető pályázati források felső határa ebben az öt kategóriában 100 ezer és 500 ezer euró között mozog. A hatodik kategóriában, űripari képzések (Type H) elérhető maximális támogatás összege 10 ezer euró.
A pályázati felhívások április 22-én lesznek elérhetők az esa.star rendszerben, a benyújtási határidő június 10. Az elbírálás várhatóan néhány hónapot vesz igénybe, és az első szerződésekre a negyedik negyedévben, vagy 2026 első negyedévében kerülhet sor – erről az ESA képviselője beszélt előadásában.
(MTI)