4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tisztában vagyunk a mozgás és a természetben eltöltött idő jótékony hatásaival. Sokszor alig várjuk, hogy kimozdulva a monoton hétköznapokból útra keljünk. Lazább kirándulásokat vagy éppen keményebb túrákat tervezünk, egyik esetben sem árt odafigyelnünk néhány dologra, hogy biztonságosan túrázzunk. Hogy frissen és feltöltődve érkezzünk haza a természetből.

Mint minden testmozgásnál, itt is fontos a helyes táplálkozás: megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék (víz vagy tea), szénhidrát, fehérje és zsiradékok bevitele. Éhgyomorral vagy kevés kalóriát fogyasztva veszélyes elindulni túrázni. Erdők mélyén, egyenetlen talajon, emelkedőkön, lejtőkön akár maratoni mennyiségű energiát is felhasználhatunk! Kifejezetten fontos, hogy elegendő víz is legyen nálunk, legalább két liter! Ásványvizet és kirándulásra szánt ételeinket pedig megvásárolhatjuk akár a Spar akciós újság ajánlatai alapján.

Elengedhetetlen a megfelelő ruházat! Mindig nézzük meg, milyen időjárás várható az adott kirándulás időtartamára, hogy semmi se érjen váratlanul! Az időjárásról könnyedén tájékozódhatunk a Köpönyeg.hu előrejelzéseivel. Magyarország éghajlatában szerencsére ritkák a szélsőséges természeti csapások, így téli hóesés, futózáporok, kisebb szélviharok, tűző napsütés se tántorítsanak el minket a természetjárástól.

Ha esőt mondanak, legyen nálunk esőkabát, sildes sapka. Vízálló öltözetben menjünk, és akár egy szett tartalék ruhát is vihetünk! Hidegben, szélben öltözzünk rétegesen, arcunkat is védjük és különösen figyeljünk oda a meleg lábbelire! Szélviharban hosszú hajúaknak érdemes azt kontyba fogni vagy befonni. Nyári hőségben árnyékosabb túraútvonalakat válasszunk: erdőt, barlangot! Tűző napon használjunk rendszeresen naptejet, viseljünk UV védős napszemüveget, világos fejfedőt és könnyű öltözetet! Gondoskodjunk a folyadékpótlásról!

Ha kullancs, illetve szúnyog szezonban túrázunk, ne felejtsük el a megfelelő rovarirtó szereket! Ezekkel érdemes már a kirándulás legelején befújnunk magunkat. Hazaérve pedig mindig alaposan nézzünk át magunkat kullancs ügyben!

Elsősegély felszerelést is érdemes magunkkal vinni. Elsősorban fertőtlenítő szer, kötszer, allergia gyógyszer, fájdalomcsillapító legyen nálunk! Illetve, ha rendszeresen szedünk bármilyen gyógyszert, abból tartalékot, hogy ha véletlenül nem tudnánk időben hazaérni, ne kelljen kihagyni a szükséges adagot.

Amennyiben a hagyományos barangolást kedveljük, tájékozódjunk térkép és iránytű segítségével! Ha inkább a modern kor vívmányaira támaszkodnánk, ne felejtsük feltölteni tájékozódáshoz használt okos készülékünket indulás előtt, és akár tartalék akkumulátort is vihetünk hozzájuk. A mobiltelefon készenléte azért is fontos, hogy szükséghelyzet esetén azonnal segítséget tudjunk hívni. 

Esti vagy barlangi túrákhoz vigyünk elemlámpát tartalék elemmel! Nappalra tervezett kirándulásnál sem árt, hogyha véletlenül ránk esteledne, úgyis hazataláljunk.

Bicska, zsebkés, tűzgyújtó eszköz adott esetben szintén hasznos lehet. Azonban gyufa, öngyújtó használatával vigyázzunk, tüzet gyújtani a természetben csak az arra kijelölt helyen szabad!

Legyen nálunk bankkártya és készpénz! Bár a természetben erre nemigen van szükség, a célterületre való utazásnál, hazajutásnál már annál inkább – akár autóval, akár tömegközlekedést használunk, sohasem tudhatjuk, mikor merülnek fel váratlan kiadások.

Mindig tájékozódjunk előre a meglátogatni tervezett tájegységben rejlő természetes veszélyekről és azokat észben tartva, felkészülve induljunk útnak! Ahol gyakoriak a kő- és hegyomlások, azt az útvonalat kerüljük el! Ha havas helyen lavinaveszélyt jelentenek, maradjunk távol! Keskeny, szakadék széli, illetve meredek, morzsalékos ösvényeken lassan és megfontoltan közlekedjünk!

Ahol veszélyes vadállatok kószálnak szabadon, nézzünk utána, mit kell tenni, ha véletlenül összefutunk eggyel! Magyarországon már nem nagyon él medve, farkas is kevés akad, rájuk inkább a környező országokban kell odafigyelni. Itthon a vaddisznó és a zempléni vipera inthet némi elővigyázatosságra. A vadállatok általában igyekeznek elkerülni az embert, így a legfontosabb, hogy ne provokáljuk őket. Nézzünk a lábunk elé, nem lépünk-e kígyóra, s kis vaddisznót véletlenül se simogassunk meg!

Természetesen még mindezen szempontok figyelembevétele mellett is adódhatnak váratlan vészhelyzetek, szükséghelyzetek, amikor azonnal segítséget sem tudunk hívni. A legfontosabb ilyenkor, hogy ne essünk pánikba, őrizzük meg hidegvérünket! Józanul mérjük fel a helyzetet, majd adott lehetőségeink alapján igyekezzünk megoldást találni! Legtöbb ilyen esetben, ugyanis, a legnagyobb veszély saját idegességünkből adódó meggondolatlanságunk jelenti.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!