A Nemzeti Sportközpontok április közepén írt ki közbeszerzési eljárást a tanuszodák üzemeltetésére. Ez a feladatot ugyanis az állam nem terheli az önkormányzatokra. Noha a pályázat határideje május vége volt, az eredmény csak most jelent meg az uniós közbeszerzési értesítőben.
A feladatra 3 cég nyújtott be ajánlatokat:
- a stadionépítésben jeleskedő, ám a sajtóhírek szerint Kisvárdán csúnyán megbukó Penta Industry Kft.,
- a debreceni UNISZOL Létesítménygazdálkodási Kft.,
- valamint a szintén debreceni Therma Kereskedelmi, Uszodatechnika és Szolgáltató Kft.
Az ajánlatkérő, a Nemzeti Sportközpontok (NSK) végül utóbbi cég ajánlatát tartotta megfelelőnek, így november 30-án megkötötték a szerződést a Therma Kft.-vel nettó 2,58 milliárd forintért.
Ezért 4 évig a már elkészült 24 tanuszodát kell üzemeltetniük, plusz a kiírás szerint 2019. december 31-ig még 26 tanuszodát a kezelésükbe ad át az NSK. A nyertes cég igencsak szembeszúró adatokkal büszkélkedhet. Tavaly ugyanis egy forint árbevételt nem realizáltak, de 2016-ban is mindössze 21 ezer forintra tettek szert, 2015-ban azonban még valamivel aktívabban működhettek, hiszen 62 millió forint árbevétel befolyt a kasszába.
Bár az ajánlati kiírás szerint gazdaságilag alkalmatlan az az ajánlattevő, akinek az elmúlt 3 lezárt gazdasági évben összesen nem volt 200 millió forint árbevétele, egy kiskapunak köszönhetően mégsem esett ki a pikszisből a Therma. Az ajánlati felhívásban úgy fogalmaznak ugyanis:
"az előírt alkalmassági követelményeknek az ajánlattevők bármely más szervezet vagy személy kapacitására támaszkodva is megfelelhetnek, a közöttük fennálló kapcsolat jogi jellegétől függetlenül."
Tekintve, hogy a Therma Kft. egy kisebb cégbirodalom része, ez a kitétel könnyűszerrel megvalósulhatott. A tulajdonos, Gál Sándor tulajdonában áll többek között az a Therma-Poolsystem Kft. is, mely a kisvárdai csúszdapark kivitelezéséért volt felelős. A beszámolói szerint 2015 és 2017 között összesen kicsivel több mint 400 millió forint árbevételt értek el.