Több olyan magyar startup vállalkozást is ismer az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára, György László, amelyek akár a világszerte ismert Prezi vagy Ustream szintjére is felnőhetnek, vagy akár túl is szárnyalhatják azokat. Az államtitkárral a Millenáris Startup Campus hétfői ünnepélyes átadóján tudtunk beszélni.
György László példaként a GloveEye-t említette: a vállalkozás olyan kesztyűt fejlesztett látássérült emberek számára, amellyel a hagyományos betűkészlet olvashatóvá válik a számukra.
Épp az ilyen példák miatt gondolja úgy, hogy Magyarországon is megvalósulhat a kaliforniai Szilícium-völgyhöz hasonló, földrajzilag behatárolható tudáspark, ahol koncentráltan lehet jelen az innovációs, és a k+f tevékenység. A cél, hogy a tudás itthon kamatozzék, vagyis magyar tőkét lehessen az innovációs ötletek mögé állítani. A hasznos innovációból pedig ez a magyar tőke és a magyar munkavállalók profitálhassanak.
Az államtitkár elmondta, több mint ezer milliárd forint áll rendelkezésre ezekben az években a startup ökoszisztéma fejlesztésére, valamint innovációra, k+f projektek támogatására. Előbbire 360 milliárd forint keret érhető el, utóbbira pedig mintegy 600 milliárd forintot lehet fordítani a már futó hétéves ciklusban.
A kormány célja, hogy a magyar ötletek lehetőleg magyar tőkével valósuljanak meg. Mint mondta, jelenleg az 1 milliárd forint alatti, illetve az 5 milliárd forintot meghaladó invesztíciók finanszírozása nem okoz nehézséget itthon, de a köztes tartományban a forráshoz jutási lehetőségek eddig kevésbé álltak rendelkezésre. A kockázatitőke-alapok bevonásával azonban erre is van már megoldás György László szerint.
Az ünnepélyes átadón - amelyen mások mellett részt vett Varga Mihály pénzügyminiszter és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter - elhangzott, hogy a campus telítettsége elérte a 70 százalékot, és már külföldről - Svédországból, Lengyelországból - is érkeztek bérlők. Az államtitkár szerint fontos, hogy a sikeres hazai innováció érdekében az ország több pontján, a nagy egyetemek mellett jönnek létre olyan szolgáltató központok, amelyek a Millenáris Startup Campushoz hasonlóan a startup vállalkozásokat segítik infrastruktúrával, szolgáltatásokkal.