Azok a befektetők, akiknek nyitott frank pozíciójuk volt a Buda-Cashnél, könnyen hatalmas adósságba verhették magukat, amikor a frankárfolyamot elengedte a svájci jegybank - idézi fel a Telex cikke. 2015. január 15-én az egész világot meglepve jelentette be a svájci jegybank, hogy eltörli az általa fenntartott árfolyamsávot, vagyis ettől a pillanattól nem fogja jegybanki intervencióval 1,2-nél tartani a frank/euró árfolyamot.
A bejelentés után 1,2-ről 0,8 frankig erősödött a frank az euróval szemben, tisztítótűzként söpörve végig a piacon, kiütve a befektetők stop-loss pozícióit.
Azok az ügyfelek, akik negatív egyenleggel rendelkeztek a brókernél, a jellemzően használt stop-loss megbízások miatt bízhattak abban, hogy korlátozott tartozást halmoztak fel. Ám a Saxo nem így gondolja, és annál az árfolyamnál akarja elszámolni az ügyfelekkel a veszteséget, amin ő likvidálta a pozíciójukat.
Így jöhet létre olyan helyzet, hogy aki eddig azt hitte, hogy 5-20 százalékos veszteséget szenvedett el a tőkeáttételes pozícióján, attól most 100-200 százalékos veszteség kifizetését követelik.
A lap megkérdezte a felszámolót is a helyzetről, a PSFN szerint az ügyfelek a Ptk. vonatkozó rendelkezései, valamint a közöttük és a Buda-Cash Zrt. között létrejött bizományosi szerződés előírásai alapján is kötelesek az ügyletek kapcsán keletkezett veszteséget a buda-cashnek, mint bizományosnak haladéktalanul megtéríteni.
Álláspontjuk szerint „a Buda-Cash által a felszámolás kezdetén kimutatott, az ügyfelek Saxo Banknál elszenvedett veszteségei eredményeként fennálló követelései jogszerűek”.