Még idén újraindulhat a Thomas Cook, azonban a kor követelményeinek jobban megfelelve csak online utazási irodaként, írja a Guardian.
A világ legnagyobb múltú utazási irodáját tavaly szeptemberi összeomlása után fő részvényese, a kínai Fosun nevű konglomerátum vásárolta fel 11 millió fontért, még novemberben. Ezzel a tulajdonukba került a Thomas Cook csaknem összes trademarkja, közösségimédiás felülete, webszájtja és szoftvere.
Az új tulajdonosok a felvásárlás óta többször is hangoztatták, hogy megmentenék a brand maradványait, és kizárólag online formában, de újraindítanák a szolgáltatást. Most a brit Polgári Repülési Hatóság (Civil Aviation Authority) engedélyére várnak, de az újraindítási tervüket még nem véglegesítették a pandémiás helyzet okozta bizonytalanság miatt. Attól tartanak, hogy a brit kormány további utazási korlátozásokat, karanténköteletettséget vezet be.
Az 1841-ben alapított Thomas Cook világszerte 22 ezer, Nagy-Britanniában 9 ezer alkalmazottat foglalkoztatott, és 94 repülőgépből álló saját légitársasága is volt, azonban a halmozódó adósságai egyszerűen maguk alá temették. Becsődölésekor 600 ezer utasa rekedt külföldön, köztük 150 ezer brit. Utóbbiakat az úgynevezett Matterhorn-művelettel szállítottak haza, mely Nagy-Britannia legnagyobb ilyen jellegű békeidőbeli akciója volt.
A csőd után azonnal elkezdtek összeroskadni a Thomas Cook külföldi leánycégei is, de a Neckermann Magyarország nem volt köztük, mert a "nagy" Neckermannal ellentétben a hazai cég önálló társaság.
Hogy mi állt a Thomas Cook összeomlása hátterében, arról itt írtunk. Röviden: ezek a mai fiatalok.