3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A bányák jól jövedelmező biznisznek bizonyulnak a koronavírus-járvány és gazdasági válság idején is. Noha nincs ezen mit csodálkozni, a nagy állami projektek és építőipari beruházások nem igazán álltak le úgy, mint a gazdaság más ágazatai. 

Határidőre leadták éves beszámolójukat Orbán Viktor édesapjának, Orbán Győzőnek az érdekeltségei is. A Dolomit Kőbányászati Kft., valamint a Gánt Kő Kft. is, arról pedig már korábban elsőként beszámoltunk a cégbírósági papírok alapján, hogy a Nehéz Kő Kft. 2020-as éve után Orbán Győző 187,5 millió forint osztalékra tartott igényt a társaság értékesítése után. 

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Ez azonban csak aprópénz volt ahhoz képest, amit a legnagyobb bányászati cég, a Dolomit Kőbányászati Kft. tevékenysége után vehetett fel. Köszönhető ez annak, hogy az értékesítésből származó árbevétele alig csökkent valamit előző évhez képest: 3,5 milliárd forintot könyveltek el a korábbi 4,047 milliárd után. A bevétel zöme, 3,1 milliárd forint kő eladásból származott, ez 600 millióval marad el a 2019-es szinttől. Akadt azonban két olyan tevékenység, melyen több bevételt ért el a cég a korábbinál: 

  • 320 millió forintra tettek szert beton eladásából a korábbi 305 millió után, 
  • új tevékenységként pedig gépek bérbeadásával is foglalkozni kezdtek, ennek nyomán 13,7 millió forintra tettek szert. 

A bevételek mérséklődésével párhuzamosan a ráfordítások felemásan alakultak. Anyagjellegűként némileg kevesebbet, 966 milliót számoltak el 1,01 milliárd után, személyi jellegűként pedig 1,09 milliárdot 1,07 milliárd után. Utóbbi növekedése a béremelkedéssel lehet összefüggésben, az átlagos statisztikai létszám ugyanis 4 fővel 73-ra csökkent. 

Az átlagos számított bruttó bér a bérköltség alapján 1,11 millió forint lehetett havonta a Dolomit Kft.-nél. 

A tevékenység eredményeként alig romlott a nyeresége a cégnek, a 2019-es 1,8 milliárd után 1,136 milliárdot mutattak ki adózott eredményként. Az összeget gyakorlatilagi néhány százezer forint híján kifizették osztalékként a tulajdonosok. Orbán Győző azonban nem egyedüli tulajdonosa a cégnek, "csak" többségi tulajdonrésszel bír, tehát ebből az osztalékból minimum  568 millióhoz juthatott a számok alapján. 

A Nehéz Kő és a Dolomit Kft.-ből kivett osztalék összege így 755,5 millió forintot tesz ki, ami Orbán Győzőhöz kerülhetett. 

A harmadik Orbán Győző cég a Gánt Kő Kft., itt azonban nem történt osztalékfizetés, ami nem is annyira meglepő. A legkisebb cégről beszélünk, 216 millió forint árbevételt ért el 2020-ban az előző évi 282 millió után. Ebből év végén mindössze 8 millió forint profit maradt a korábbi 27,8 millió után. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!