3p

A miniszter szerint CEU-ügy sincs, ám Palkovics László nem pontosan a valós helyzetről beszélt. Az amerikai képzést legálisan nem tudnák Budapesten folytatni, mert hiányzik a New York állammal megkötött állami szerződés. Amit a kormány nem hajlandó aláírni.

Nem költözik a CEU. A nyilatkozatuk arról szólt, hogy bizonyos amerikai tevékenységeiket elviszik Bécsbe. Ha lesz ott is egy kampusza a CEU-nak, és megmarad mellette a magyar egyetem is, akkor nem nagyon változik semmi. Nincs CEU-ügy – mondta a 168 Órának Palkovics László innovációs miniszter.

Palkovics László (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

A szerdán megjelenő interjú előzeteséből még kiderül az is: a miniszter szerint azért "álságos ez a történet", mert amit a CEU most Bécsben csinál, azt megtehette volna Magyarországon is.

A miniszter arról nem beszélt, hogy a CEU programjainak zöme amerikai képzést kínál, így azok mind távoznának Bécsbe, a magyar egyetemi rész, a magyar programok csak egy kis részét teszik ki a képzésnek. Ezt Enyedi Zsolt rekorhelyettes világosan elmondta az Echo tévében. Enyedi azt is elmondta, hogy a kormány által hozott felsőoktatási törvény szerint külföldi egyetem csak nemzetközi szerződés keretében működhet Magyarországon, vagyis január másodikán akár vissza is vonhatja a CEU működési engedélyét, hiszen a kormány nem írta alá az előkészített és végigtárgyalt szerződést az egyetem működéséről New York állammal. A rektorhelyettes elmondta, hogy Palkovics László nem jelezte, hogy a magyar államnak kifogása lenne a Bart College-ban folyó képzés, vagy infrastruktúrával kapcsolatban. Ennek eldöntése amúgy is az amerikai hatóság feladata, hogy megadják az engedélyt az amerikai működéshez. Enyedi hozzátette, ha a magyar állam azt kívánja, hogy két épület, 13 adminisztrátor és 47 hallgató legyen az amerikai képzésen, akkor ők annak is megfelelnének, ha erről mondana bármit a magyar kormány. De nem mond. Az amerikai hatóságok megadták a Bart College számára a működési engedélyt.

A magyar Oktatási Hivatal nem vizsgálja a CEU-t, ezért Enyedi nem is érti, mi történik akkor. 600 diák beiskolázás történik évente, Budapesten néhány tucat diák jár majd, mert az alapdiploma az amerikai, ezért mindenkinek kötelező azt megszerezni. Bátorítják a magyar diploma megszerzését is, de 5 programból 4 amerikai, így a diákok túlnyomó része az amerikai képzéshez tartozik. Bécsben fogják hallgatni az órákat, ott szerzik majd az amerikai diplomát is.

A tárcavezető egyúttal közölte, hogy pár hete járt nála David B. Cornstein amerikai nagykövet, aki szóba sem hozta az egyetem ügyét.

A CEU múlt csütörtökön jelentette be: ha december elsejéig nem sikerül megoldást találni a Közép-Európai Egyetem körül kialakult helyzetre, a felsőoktatási intézmény amerikai akkreditációjú mester- és doktori programjaira jelentkező új hallgatók a 2019/20-as tanévtől a CEU bécsi kampuszán tanulnak majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!