3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A patkányokról régóta tudjuk, hogy intelligens állatok, az viszont újdonságnak számít, hogy szeretnek bújócskázni. Ez persze nem feltétlenül jelent jót, hiszen a befogásukat is nagyban megnehezíti. Nem régen a Humboldt Egyetem neurológusai végeztek kísérletet velük, amelyben egészen fiatal és már felnőtt egyedek is részt vettek.

A folyamat első lépéseként megtanították az állatoknak a bújócska szabályait. A siker érdekében maguk a tudósok is beszálltak a játékba, később pedig teljes mértékben kiléptek belőle. Ekkor már az egyik patkánynak kellett elbújnia, a másiknak pedig meg kellett találnia a társát. A rágcsálókat becézgetéssel és kedves szavakkal ösztönözték, illetve jutalmazták is őket. A játék fontos része volt az is, hogy a patkányok jó rejtekhelyet keressenek maguknak, nehezebbé téve ezzel a hunyó feladatát.

Kis idő elteltével már jutalomra sem volt szükség, mivel az állatok élvezetből folytatták tovább a mókát. De, ami még ennél is meglepő eredménynek mondható, hogy szándékosan késleltették a játék befejezését. Ráadásul különbséget tudtak tenni a két szerep között, eltérő taktikákat alkalmazva a keresés és az elrejtőzés során. Amikor sikereket értek el, vidáman ugrándoztak és a boldogságukat fizikailag is mérni tudták a tudósok. Vagyis az állatok egyértelműen élvezték a bújócska perceit.

Nehézségek a vizsgálat során


A kutatást vezető Michael Brecht és Annika Reinhold szerint érdekes volt megfigyelni azt, hogy milyen módszerrel éreznek rá a patkányok a játék ízére. A legnehezebb feladat az volt, hogy rávegyék a rágcsálókat a rejtőzködésre, hiszen kezdetben még az állatok nem értették, miért van erre szükség. Ehhez kellett a jutalmazás, mint eszköz. Azonban, amint ráéreztek a móka lényegére, már alig bírták abba hagyni a bújócskázást. Újra és újra elbújtak, abban bízva, hogy ezzel is megnyújthatják a játék idejét.

Ami még nagyon meglepte a tudósokat, hogy az állatok képesek voltak megjegyezni a társaik korábbi rejtekhelyeit és a játék kezdetekor rendszerint ezeket ellenőrizték elsőnek. Ha nem jött be a számításuk, nem estek kétségbe, ehelyett inkább elkezdtek azon gondolkodni, hogy merre induljanak el a keresésben. Ebben pont úgy működnek, mint az emberek. Logikusan elképzelve térképezik fel a lehetséges megoldásokat.

Azok az egyedek, amelyek a legtöbbször bújtak el, gyorsan rájöttek arra is, hogy mi adhat jó fedezéket a számukra.

A vizsgálat visszhangja

Egyes kutatók szerint további kísérletekre van szükség, hiszen önmagában az a tény, hogy a patkányok igyekeznek minél jobb búvóhelyet keresni maguknak, még nem értékelhető kirívó megállapításként. Úgy vélik, ez egy természetes válaszreakció csupán a részükről.

Peggy Mason, aki a Chicagói Egyetemen dolgozik neurobiológusként, viszont azt vallotta, hogy a kutatás korántsem volt eredménytelen, mivel rávilágított arra, hogy a patkányok és az emberek mennyire hasonlítanak. Szerinte a patkányok bújócskázása mögött ugyanazok az okok vannak, amiért az emberek is szeretik ezt a játékot: egyszerűen élvezetes!

Forrás: www.eurokartevoirtas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!