-
Köszönési szabályok
Már ezzel a kérdéssel a legtöbb ember gondban van. Ki köszönjön először kinek, és mit mondjon? A tisztelettudó magatartás az, ha a napszaknak megfelelően köszönünk és hozzátesszük a “kívánok” szót is. Az első találkozáskor kerülni kell a “Szia!” vagy a “Hello!” használatát, illetve a tegeződést is.
Mindig az köszönjön előbb, aki belép a helyiségbe azoknak, akik már bent tartózkodnak.
A köszönési szabályokra ezenkívül külön ismeretek is vonatkoznak:
- a férfi köszön először a nőnek, a rangtól függetlenül
- a fiatalabb az idősebbnek
- az alacsonyabb rangú a magasabb rangúnak
Miközben köszönünk, nézzünk a másik szemébe! Nem vet ránk jó fényt az sem, ha zsebre tesszük a kezünket vagy valamivel babrálunk közben.
Az üzleti életben gyakori, hogy a köszönés mellé hozzáteszik az “asszonyom” vagy “uram” kifejezést is, de ez nagyon hivatalos.
Ha végképp nem tudod, hogyan köszönj, válaszd a “Tiszteletem!” vagy az “Üdvözlöm!” szavakat.
-
Tegeződés-magázódás
Ez a másik gyakori probléma, ami felmerül két tárgyalófél között, főleg, ha egyidősek, egyneműek. Itt is be kell tartani a protokoll szabályokat, amelyekkel te is megismerkedhetsz, ha részt veszel a MOE Rendezvényakadémia online képzésén. A 19 modulból felépített protokoll tanfolyam mindenre kitér, amire szükség lehet az üzleti életben: a megszólítás, az öltözködési szabályok kérdése, az ajándékozás etikettje ugyanúgy szerepel a tananyagban, mint a telefonálás és üzleti levelezés protokollja.
A magázódás témakörét is részletesen tárgyalják ezen a képzésen, hasznos információkat tudhatsz meg. Például mindig a nőnek kell felajánlania a tegeződést a férfinak, illetve az idősebb adhat rá engedélyt a fiatalabbnak. De az is megtanulható itt, hogyan illik fogadni ezt a lehetőséget.
-
Bemutatkozás
Az üzleti tárgyalások első lépései közé tartozik a bemutatkozás is, itt is sok hibát lehet elkövetni. Mindig jól érthetően mondjuk a nevünket, ne csak eldaráljuk!
Akkor is mutatkozzunk be, ha a másik egyértelműen beazonosított minket, ez az alapvető udvariassághoz tartozik első találkozáskor.
Ha mi nem értettük a másik nevét, bátran kérdezzünk vissza! Kínosabb szituációk kerülhetők el így.
Érdemes bemutatkozáskor a cégünk, vállalatunk nevét is hozzátenni, hogy tudják, kit képviselünk. Ha van nálunk névjegykártya, akkor ezt is ekkor adjuk át!
Mindenképp fontos az is, hogy a bemutatkozást követően induljon meg valamiféle könnyed társalgás az üzletfelek között, ne térjünk egyből a tárgyalás témájára!
Mindezen szabályok elsajátításhoz, betartásához gyakorlás és egy kis odafigyelés szükséges. Mivel az első benyomás hatása számottevő az üzleti életben, érdemes időt és energiát fordítani a protokoll ismeretek megtanulására.