4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei évben nem javultak a reklámpiaci kilátások. Reklámpiaci szempontból hiába hagyományosan az év legerősebb időszakának minősülnek a tavaszi hónapok, mégis átlagosan 8 százalékos mínuszok jellemezték ezt az időszakot.

A szakemberek szerint az induló tévécsatornák, a negyedik mobilszolgáltató év végére még akár javíthat is majd ezen a negatív trenden. "Az első félévben a két nagy kereskedelmi televízió bevétele 14, illetve 15 százalékkal csökkent, de nem azért, mert kevesebb reklámot sugároztak – sőt a Tv2-n az értékesített reklámidő még nőtt is –, hanem azért, mert mindkét csatorna jelentősen csökkentette listaárait. A kábeltévék bevétele pár százalékkal nőtt, miközben a nyomtatott sajtóban 5, a rádióban 7, az interneten 2 százalékos visszaesést, a köztéren pedig 3 százalékos növekedést mutatnak a számok" - olvasható a Kantar Média közleményében.

Egy év alatt bekövetkezett változást nézve a legrosszabb a helyzet a pénzügyi szektor hirdetéseinél, hiszen 25 százalékos visszaesés történt. "A biztosítók költése 46, a bankoké 27 százalékkal csökkent, viszont a tavalyi nulla forinthoz képest január-júniusban listaáron több mint 1 milliárd forint értékben hirdettek állampapírt a médiában, és az egészség-, valamint a lakástakarék pénztárak is aktívabban kommunikáltak". A banki termékek közül még mindig a személyi kölcsönt hirdették a legtöbbet, tavalyhoz képest viszont nőtt a banki imázs (37 százalék), a vállalati banki szolgáltatások (83 százalék) és a bankkártyák (22 százalék) népszerűsítésére szánt összeg. Érdekes ugyanakkor az is, hogy míg az Unicredit egynegyedével növelte a reklámköltéseit, addig például a Citibank 90, az Erste 51, azt OTP pedig 25 százalékkal vágta meg a reklámokra szánt keretet.

Ennél egy fokkal volt "jobb" a helyzet az élelmiszerek terén, bár ezen a szektoron belül például nem is találtak a szakemberek olyan kategóriát, melynél növekedést tapasztalhattak volna. "A reklámpiaci szempontból legfontosabb élelmiszer kategória, a tejtermékek költése listaáron számolva 1,1 milliárd, a második helyen álló csokoládé, édesség kategóriáé pedig 1,4 milliárd forinttal maradt el a 2011 első félévében mérttől. A tejtermékeknél ez egyértelműen a Friesland Hungária közel 60 százalékos büdzsévisszavágásának köszönhető, a csoki és édesség piacon pedig a Kraft Food 21, a Nestlé 41, valamint a Storck 43 százalékos költéscsökkentése okozta a tetemes mínuszt. A tavaly ősszel bevezetett chipsadó is megtette a hatását: a szegmens reklámköltése 56 százalékkal, a legnagyobb piaci szereplő, a Chio-Wolf médiabüdzséje 47 százalékkal csökkent" - olvasható a közleményben.

Volt ugyanakkor néhány olyan szektor is, ahol mutatkozott némi növekedés a reklámpiaci költésekben tavalyhoz képest. Közülük kiemelkedik a könykiadás, tömegtájékoztatás szektora, mely 10 százalékkal költött többet reklámra az év első felében, mint tette azt tavaly. És 7 százalékkal növelte a költéseit a gyógyászat, gyógyhatású készítmény szektor, melynek lendülete a korábbi rendre kétszámjegyű növekedés után most megtörni látszi - legalábbis ezt jelzi a mostani adat. "Ráadásul a szektor költésének javát adó OTC és gyógyhatású készítmények médiabüdzséje ennél is kisebb, alig több mint 4 százalékos mértékben bővült tavalyhoz képest" - írja a Kantar Média.

Nem fért be ugyan a top 10-be, de érdemes megemlíteni, hogy az utazás, turizmus szektor reklámköltése 41 százalékkal bővült, jelentős részben a gyorséttermek (+68 százalék) és az utazási irodák (+43 százalék) megnövekedett hirdetési kedvének, valamint az Erzsébet Kártya bevezetését kísérő jelentős médiakampánynak köszönhetően.

A közlemény kiemeli még az italok kategóriáját is, azon belül is a szeszes italokét, melynek reklámköltése 25 százalékkal nőtt, és ez elsősorban a sörös cégeknek köszönhető, akik 9 százalékkal többet költöttek reklámra az idei első félévben. "A sör költés közel felét adó Heineken Hungária 2, a második számú sör hirdető, a Borsodi Sörgyár 11 százalékkal emelte médiaköltését. A márkák közül a Soproni, a Borsodi és az Arany Ászok kapta a legnagyobb médiatámogatást, mindegyikre minimum 25 százalékkal többet költött a gazdájuk, mint 2011 első felében" - derülnek ki a részletek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!