Míg 2021-ben 50,2 millió forint, addig 2022-ben 50,6 milliós árbevételt ért el a Magyar Divat & Dizájn Ügynökség (MDDÜ), melynek vezetője a 30 éves Jakab Zsófia, Orbán Ráhel egykori évfolyamtársa. Immár az ő nevéhez fűződik a Nemzeti Divatipari Stratégia, melynek célja, hogy 2030-ra teljesen megújuljon a magyar divatipar.
És ő az, akit a vezérigazgatói pozíciója mellett tavaly a Magyar Turisztikai Ügynökség egyik vezérigazgató-helyettesévé nevezték ki. Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója azt mondta, hogy Jakab új pozíciójában marketing és kommunikációs vezérigazgató-helyettesként az lesz a „feladata, hogy vendégeket hozzon. Tehát hozzá tartozik az értékesítés, a marketingtevékenység, a kommunikáció, a kutatásfejlesztés és a turisztikai alkalmazások".
Ezért az MDDÜ tavalyi számait nézve úgy tűnik, hogy a két kiemelt feladat sem fogott ki Orbán Ráhel barátnőjén.
Az MDDÜ nyeresége ugyanis 2020-ban még csak 659 ezer forint volt, 2021-ben már 5,4 millió forint, tavaly pedig 10,5 millió forintra nőtt, azaz megduplázódott.
2021-gyel szemben egyébként most nem az értékesítésből származó vagy egyéb bevételeknek köszönhető a nyereség duplázódása.
A közel azonos bevétel melletti dupla nyereségnövekedés mögött leginkább az áll, hogy egyes kiadásait a cég sikeresen lefaragta az előző évhez képest.
Például az anyagjellegű ráfordításokon közel 150 milliót spóroltak (szállítási költségek, irodai és jogi szolgáltatások, szakértői díjak, takarítás). A személyi ráfordítások 11 millióval kerültek leljebb, míg az egyéb kiadásokat is 5 millióval csökkentették.
A cég eddig minden évben kapott anyagi segítséget a kormánytól. 2019-ben 1 milliárd forint állami támogatást, 2020-ban 1,8 milliárd forintot, 2021-ben az egyéb árbevételként feltüntetett 2,6 milliárd forint lehetett a vissza nem térítendő finanszírozás. A 2022-es, legfrissebb beszámoló pedig három támogatást rögzített: működésre 2,2 milliárd forintot, beruházásra 27,6 milliót, fejlesztésekre 114,3 milliót.
Azaz tavaly összesen 2,3 milliárd forintos támogatásban részesült a cég.
A vezető tisztségviselők juttatásai 28 825 000 forintot tettek ki, így ketten együtt (a vezérigazgató Jakab és a mellette dolgozó Forintos-Szűcs Anita vezérigazgató-helyettes) átlagosan havonta 1,2 millió forintot vihetett haza.
A felügyelő bizottság 3 tagjára ismét 7,8 milliót szántak.
A 28 fős kollektívára 362 575 000 forint jutott bérköltségként, így az 1 millió forint körüli átlagkeresetet sokan elfogadnák.
A Magyar Divat & Design Ügynökséget 2018-ban alapította az állam azzal a céllal, hogy megszervezze a magyar dizájn- és divatéletet, közvetítsen tervezők és iparági szereplők között, mentorálja a helyi tervezőket, és megalkossa a kormánynak a magyar divatstratégiáját. Az MDDÜ induláskor kapott egy Istenhegyi úti villát irodának, ekkor került a cég élére a miniszterelnök legidősebb lányának barátnője.