Mintegy 5 év után rivális nélkül maradt a Magyar Posta, ugyanis a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) törölte a City Mail Hungary Kft.-t az egyetemes postai szolgáltatást helyettesítő postai szolgáltatók listájáról. A törlés már tavaly június 26-án megtörtént, de az NMHH csak a közelmúltban helyezte az inaktívak közé a céget. A listán így már csak az állami társaság maradt.
Pedig a postai kaland szépen indult. A médiahatóság 2015. szeptemberben jelentette be, hogy jóváhagyta a City Mail Hungary Kft. engedélykérelmét az egyetemes postai szolgáltatást helyettesítő postai szolgáltatások nyújtására, mert a cég megfelelt valamennyi jogszabályi követelménynek. A szolgáltató 2015. szeptember 1-jén kezdte meg a tényleges szolgáltatási tevékenységét Budapesten. Sokáig azt lehetett hinni, hogy a 2013-as postai liberalizáció után a Magyar Posta egyetlen lehetséges konkurense lesz.
A szolgáltató egyedi szerződéskötés alapján olyan gazdálkodó szervezet számára vállalja a közönséges levélküldemények felvételét, továbbítását és a címzettek számára a kézbesítését, amely éves szinten legalább 20 ezer darab levélküldemény feladását rendeli meg. Ez alapján a nem könyvelt küldeményeket nagy tömegben feladó szervezetek (pl.: bankok, közüzemi szolgáltatók) leveleit a jövőben nem csak a Magyar Posta Zrt.-n, hanem az engedély alapján működő City Mail kézbesítőjén keresztül is megkaphatják a fogyasztók.
- közölte az NMHH még 2015-ben.
Egy angyalföldi címre bejegyzett City Mail teljesen elérhetetlen volt az évek alatt, így azt sem lehet tudni, hogy hány darab levelet kézbesítettek. Mindenesetre Budapest utcáin nem lehetett találkozni a cég postásaival, így valódi versenytársa aligha volt az állami Magyar Postának.
Inkább a foci a fontos
Azt már lehetett tudni, hogy a cég bajban van. Lapunk írta meg, hogy fizetésképtelenség miatt felszámolják a folyamatosan veszteséges társaságot, pedig a tulajdonosai Mészáros Lőrinc nagyvállalkozóhoz köthető eszéki focicsapat vezetőségében is felbukkantak. A City Mail Kft. 2013 óta összesen már mintegy 300 millió forint veszteséget termelt, ebből 91,5 millió forint 2018-ban jött össze.
Többségi tulajdonosa a horvát Ivan Mestrovic, aki az NK Osijeknek a volt elnöke, de az új eszéki stadion építését is ő koordinálta. Szintén tulajdonos a törölt postai cégben Sakalj (Szakály) Ferenc, aki éppen akkor lett az NK Osijek új igazgatósági elnöke, amikor tavaly június 29-én hivatalosan is elrendelte a bíróság az eredetileg dubaji hátterű City Mail Hungary felszámolását. A focicsapat szponzorai például a Mészáros és Mészáros Kft, a WHB, a ZÁÉV, a Duna Aszfalt és a Magyar Építő is.
A Magyar Posta tehát rivális nélkül maradt, ennek ellenére folyamatos az állami társaság hanyatlása is. Sorra jelentik be azokat a településeket, ahol a jövőben már nem lesz önálló posta, helyette a posták takarékbanki postapartnerként üzemelnek, ami esetenként a szolgáltatóhely telephelyének módosításával is jár.
A felek 2021. elején döntöttek arról, hogy újabb, várhatóan 10 települést vonnak be a programba, bővítve ezzel a tesztprogramban résztvevők körét. Az érintett településeken február 1-24. közötti időpontoktól lesznek a postai szolgáltatások a helyi takarékbanki fiókokban elérhetőek. A változásról minden településen időben értesíti a Posta a lakosokat: szórólapokon és plakáton, valamint az önkormányzatokkal együttműködve adnak tájékoztatást.
- közölte az állami társaság. Az eredmények ismeretében, a lakosok és az önkormányzatok visszajelzéseit is figyelembe véve közösen döntenek a program hosszú távú sorsáról. Már alig marad olyan megye, ahol ne lenne olyan település, ahol a Magyar Posta és a Takarékbank összebútorozott. A legújabb "kísérleti települések" közé tartozik a szabolcsi Tiszaeszlár, a tolnai Tevel, a hevesi Besenyőtelek, a baranyai Újpetre és a Pest megyei Kakucs falu is.
A két társaság országszerte mintegy 3500 fiókot működtet: a Magyar Posta 2700-at, a Takarékbank több mint 800-at. Ezek jelentős részben olyan településeken találhatók, ahol a kirendeltségek nyereséges fenntartása egyre kevésbé biztosítható. Több száz olyan település van, ahol a két társaság is saját kirendeltséget üzemeltet, az együttműködés így mind a két fél számára előnyökkel járhat.
A folyamat igazi nyertese vélhetően inkább a Takarékbank lehet, amely így még több potenciális ügyfelet szerez magának. Lapunk többször írt már az évek óta tervezett új óriásbank létrehozásáról, amely a Takarékbank, az MKB Bank és a Budapest Bank egyesüléséből születik. Az biztos, hogy a Takarékbank tulajdonosai rendelkeznek majd a legnagyobb, 37,69 százalékos részesedéssel. A Takarékbank részvényeinek 75,91 százaléka pedig a Magyar Takarék és Befektetési Vagyongazdálkodási Zrt.-nél vannak, amelynek 9 magánszemély (köztük Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója) és 3 gazdasági társaság a gazdái.
Szintén nem válik a Magyar Posta javára, hogy az előzőhöz képest minimálisan kisebb elvárásokkal kötötte meg a második hétéves, úgynevezett egyetemes szolgáltatási szerződését a magyar állammal tavaly december 29-én. Az idén január elsején hatályba lépett – a postai szolgáltatásokat előíró és szabályzó – megállapodás 2030. december 31-ig lesz érvényben, ugyanakkor minden évben felülvizsgálják és ha kell, módosítanak rajta.
Fontos változás: a szerződés több területen nemhogy a szolgáltatások minőségének javítását írná elő, épp ellenkezőleg, enged a színvonalból. Januártól például az előző évek 90 százalékával szemben csak az elsőbbségi levelek 85 százalékát kell kézbesíteni a feladást követő munkanapon. 97 százalékát változatlanul a feladást követő harmadik nap végéig kell kivinni a címzettnek, vagy legalább meg kell kísérelni az átadást.
Az előző években a sima, tehát nem elsőbbségi levelek 85 százalékát 3 napon belül kellett kézbesíteni, a 97 százalékát pedig 5 napon belül. Az új szerződésből azonban kivették az első kötelezettséget, és csak az 5 napos szabály maradt, ami jelentős könnyebbség a Magyar Postának.