4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni pénzügyi elemzők szerint a múltbeli tapasztalatok arra vallanak, hogy valószínűleg csekély kockázatot jelent a világgazdaság egészére a legszorosabb figyelemmel követett két geopolitikai válsággóc, az ukrajnai, valamint az iraki-szíriai konfliktus, és várhatóan folytatódik az olajárak csökkenése is.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászai szerdán bemutatott tanulmányukban kiemelték, hogy az e válságokban érintett országok zömének súlya a világgazdasági kibocsátáson belül viszonylag kicsi. Még a konfliktusövezetek messze legnagyobb gazdasága, Oroszország részesedése is mindössze 2 százalék a globális kereskedelemben.

A ház szerint várhatóan mérsékelt lesz e válságok átgyűrűző hatása a nagyobb gazdaságokra, ráadásul a világgazdaság a múltban is meglehetősen jól átvészelt geopolitikai léptékű sokkokat.

A 2001. szeptember 11-ei amerikai terrortámadások sem jártak hosszú távon jelentősebb gazdasági hatással. Az amerikai gazdaság a dotcom-buborék kipukkadása miatt akkor már recesszióban volt, 2001 negyedik negyedévében pedig ismét növekedésnek indult, és a növekedési ütem robusztussá vált az amerikai vezetéssel kezdődött afganisztáni és az iraki katonai beavatkozások idején - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.

A 2001. szeptember 11-ei merényletek az olajárakra sem gyakoroltak túl nagy hatást. Ha a jelenlegi geopolitikai felfordulás vagy a szankciók miatt csökkenne a szaúdi vagy az orosz nyersolajtermelés, az könnyedén az olajárak megkétszereződését okozhatná, ami viszont recesszióba sodorná a világgazdaságot. A Capital Economics szerint azonban ennek kockázata csekélynek tűnik, sőt az olajárak az elmúlt hónapokban csökkentek az eszkalálódó közel-keleti erőszak és a folytatódó ukrajnai konfliktus ellenére is.

A ház szerint ugyanakkor egyes "békésebb" geopolitikai válsággócok gazdasági kockázatai nagyobbak lehetnek a feltételezettnél.

Ha például a hongkongi tiltakozó megmozdulásokat erőszakkal eltiporják, annak következményei között lehet a kínai gazdaság növekedésének meredek lassulása, ahogy 1989-ben, a Tienanmen téri tiltakozások elfojtása után is történt.

Az esetleges hasonló hongkongi hatósági fellépést követő gazdasági-pénzügyi szankciókat az egész világgazdaság megérezné - hangsúlyozták szerdai elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői.

A ház elemzői külön kitértek a csökkenő olajárakra is. Az okok közé sorolták, hogy jóllehet a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) 2012-ben napi 30 millió hordóban határozta meg a felső termelési kvótát, ez azonban nem annyira "plafonnak", mint inkább "padlónak" bizonyult. Az OPEC "nagyon sokszínű" csoport, és tagjai közül például Venezuela vagy Irán minden további nélkül kész a lehető legtöbb olajat exportálni bármilyen árfolyamon.

Az OPEC-termelés az utóbbi időben csökkent ugyan, és most már nem haladja meg sokkal a 30 millió hordós napi kvótát, ám ez nem elsősorban a kitermelési fegyelem javulásának, hanem átmeneti kínálati fennakadásoknak az eredménye, tekintettel elsősorban a líbiai helyzetre.

A gyenge kvótabetartási fegyelem és a máshonnan érkező kínálat bősége miatt a fegyelmezettebb OPEC-tagországok valószínűleg nem sokat tehetnek az olajárak további esésének megakadályozására - áll a Capital Economics elemzésében.

A ház mindezek alapján azt jósolja, hogy a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti ára 2015 végére 90 dollárig, 2016 végére 85 dollárig csökken.

Más nagy londoni házak ennél is nagyobb árcsökkenést sem zárnak ki.

A Fitch Ratings londoni szakértőinek szerdai elemzése szerint elvileg 80 dollárig is csökkenhet a Brent ára, mielőtt beindulnának az önkorrekciós folyamatok a kínálati oldalon.

A nemzetközi hitelminősítő szerint a palaolaj-kutak termelésének tipikusan meredek csökkenése miatt a vállalatoknak újabb és újabb ilyen kutakat kell fúrniuk a termelési szint fenntartására.

A teljes kitermelési ciklusra vetített hordónkénti mediánköltség az amerikai feltáró és termelővállalatok esetében a Fitch becslése szerint 70 dollár környékén jár, de valószínűleg ennél magasabb árszinten van az a pont, ahol az ilyen jellegű beruházásokra fordított kiadások csökkenni kezdenek. A hitelminősítő iparági szakértői szerint 90 dolláros Brent-árfolyam mellett valószínűleg még "teljes gőzzel" folytatódnának a feltárási és kitermelési beruházások, 75-80 dollárnál azonban már csökkenhetnek ezek a kiadások.

Ennek viszonylag gyors hatása lenne a termelési oldalon, tehát a 75-80 dollár tekinthető a lehetséges alsó árküszöbnek - áll a Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!