5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szoftver-jogtisztaság kérdése mindig vegyes reakciókat vált ki a felhasználókból, ami érthető. Egyrészt, mert a szoftverárak hazánkban még a fizetésekhez képest mindig aránytalanul magasak (ez a magánszféra "ingyen tulajdonlási készségére" lehet magyarázat), a gyártó és/vagy forgalmazó cégek licencpolitikája pedig jelentősen eltérhet egymástól, s legkevésbé a felhasználók számára kedvező. Másrészt (s lenne még tovább is, de egyelőre itt megállunk), mert az "ahány ház, annyi szokás" ezen a területen is igaz. A szerzői jogi törvény szabályozta szoftver-jogvédelemre kontinensenként s azon belül is országonként más-más szankciók, szabályozások érvényesek, és a felgöngyölített esetekre az "áment" mindig az adott országban uralkodó törvények alapján mondják ki.

Óperencián, üveghegyen túl

Tanulmányukban Tőzsérék Magyarországon túlra is kitekintenek, hiszen hazánkba is begyűrűzhetnek az ott történtek, s az olvasottak alapján van is mitől tartani. Megemlítik az USA-beli Virginia államban idén március 14-én érvénybe lépett, a szoftveres és más digitális információknak a hagyományos javaktól és szolgáltatásoktól való eltérő voltát taglaló, rendkívül felhasználóellenes UCITA-t (Uniform Computer Information Transactions Act), amelyből, ha a szoftverlobbin múlik, akár szövetségi törvény is lehet, és a globalizálódó világ kapcsán morzsái hozzánk is eljuthatnak. A törvény - ahogy kint mondják - gyengíti a szoftvervásárlók garanciális jogait és a szoftvergyártók jogi felelősségre vonását. Megszünteti a szoftver továbbadásának jogát, sőt a szoftverekről rossz vélemény publikálását is tiltja - például az interneten. Jogot ad a szoftvergyártóknak programjaik licencelésének monitorozására, és jogsértés esetén felszólítás után távvezérléssel kikapcsolhatnák a programot, a vevő pedig - az ott most uralkodó gyakorlattal ellentétben - csak a szoftvertelepítés megkezdése után ismerheti és kaphatja meg a garanciális feltételeket tartalmazó iratot.

Persze ez az agresszív magatartás abból is fakadhat, hogy Amerikában sem rózsás a jogtisztasági helyzet. A SIIA (Software & Information Industry Association) nevű szervezet például felmérést végzett az online internetes szoftveraukciók körében. A többek között az Amazon, az eBay, az Excite és a Yahoo oldalain zajló mintegy 1600 aukción végzett vizsgálat szerint az eladásra kínált szoftvereknek mindössze 9,2%-a volt legális eredetű, ami a tavaly augusztusi felmérésükhöz képest 30 százalékos romlást jelent! Azonban rögtön hozzá kell tenni, hogy az Amazon.com - aktív aukciófigyelő szolgálatának köszönhetően - gyakorlatilag csak jogszerű szoftveraukciókat bonyolított le. Az arány természetesen nem az USA egészében uralkodó tendenciát tükrözi, de mindenesetre figyelemre méltó.

(További információk: www.4cite.org, www.acm.org, www.europe.eu.int, www.eff.org, www.businessweek.com, www.siia.net/piracy/programs/auctiontableapril2000.htm, www.urich.edu.)

Egy kis ez meg az

A szerzői jogok elvben az interneten is érvényesek, de a napi gyakorlat számos kérdést vet fel. Idehaza a teljes tiltástól a korlátlan liberalizációig mindenre volt már példa, s ez utóbbi persze egy cseppet sem segítette a rendszergazdák rendteremtési erőfeszítéseit. Ezért mielőtt egy szoftvergazdálkodásra törekvő szervezet engedélyezi munkatársainak az internethez való hozzáférést, a megvalósítás előtti belső logisztikai kérdéseken és a tűzfalakon túl (hogy a letöltött nem szabványos, esetenként vírusos szoftverekről tudomást szerezhessen) egy komplex rendszermenedzselő eszközt (SMS, Zen, Unicenter, Tivoli) is be kell vezetnie - ajánlja a tanulmány.
(További tudnivalók: www.leepfrog.com/E-Law/E-Law4-full.html, www.mbnet.mb.ca.)

Megoldás lehet a jogtisztaságra az angolszász világban már sikeresen alkalmazott ASP (Aplication Service Providing), amely alkalmazásszolgáltatókat takar, akiknél a termékekre előfizetve havi bérleti díj fejében letölthetik, vagy azok infrastruktúráján futtathatják a felhasználók a szoftvereket. A megoldás a rendszerfelügyeleti, karbantartási és üzemeltetési díjakat is csökkenti. Jelenleg már a Cisco, az IBM, a Lcent Technologies, a Citrix, a Novell és a HP is nyújt ilyen szolgáltatást, és ma már a korábban mereven elzárkózó Microsoft is kacérkodik a gondolattal.
(További információk: www.aspindustry.com, www.zdnet.com/asp.)

Az ingyenesség varázsa

A jelenlegi törvényi keretek, a hazai és nemzetközi tendenciák, a szigorú licencelési feltételek nagymértékben kedveznek az úgynevezett freeware programoknak (például a Linux, a StarOffice, a Pegasus mail, de az MS Explorer és a Netscape Navigator is). Ezek - Tőzsérék tapasztalatai szerint - már komoly multinacionális cégeknél és az államigazgatásban is megjelentek, elsősorban az internetszerverek és a levelezőrendszerek (e-mail) területén, s megoldást jelenthetnek például arra, hogy a vállalatoknak az évek során kialakított szoftvergazdálkodási rendszere minden pillanatban jogtiszta, követhető és igazolható legyen.
(További információ: www.freeware.com.)

Végül egy záró gondolat. A szoftvergyártók érdekképviseletei meglehetősen erős, komoly anyagi háttérre támaszkodhatnak, és érdekérvényesítő képességük is magas fokú. A felhasználók védelmét ellátó, többnyire állami hátterű, támogatású szervezetek úgy tűnik, ma még labdába sem rúghatnak mellettük. A felhasználók jelenlegi, akár kiszolgáltatottnak is nevezhető állapotán esetleg a piaci verseny és a freeware szoftverek erősödése fog változtatni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!