Az Adózóna.hu szakportál cikkében szedte össze, hogy mi állhat az egyszerűsített foglalkoztatás szabályainak változása mögött.
A cikk szerint a foglalkoztatási forma nem véletlenül népszerű, ugyanis számos munkajogi, közteherviselési, dokumentációs könnyítést is lehetővé tesz. Míg először az irány az előírások szigorítása volt, a jogalkotó érzékelte, hogy a munkaerőhiány enyhítésére mégis inkább könnyíteni kellene bizonyos szabályokon, a nemrég kihirdetett törvénymódosítások is ezt segítik.
Fotó: Depositphotos
Bővítették
A portál kiemelte, az egyszerűsített foglalkoztatás szigorított szabályozása szerint a munkavállaló által egy évben ebben az atipikus foglalkoztatási formában ledolgozható munkanapok száma legfeljebb százhúsz nap lehet, de ez a megoldás a jogalkotó szerint a mezőgazdasági idénymunkánál aránytalan nehézséget okoz. A tavaszi-nyári időszak idényjellegű munkái után az őszi betakarítás vagy egyéb, ehhez az időszakhoz kötődő mezőgazdasági munka ugyanis már nem lenne megoldható mezőgazdasági idénymunkás foglalkoztatásával – tette hozzák az Adózóna.hu. Mint írták, ezért szükségessé vált a vonatkozó törvény felülvizsgálata.
A módosítás alapján lehetőség van mezőgazdasági idénymunka esetén az évi százhúsz napon túl további kilencven napig foglalkoztatni a munkavállalót, magasabb közteher fizetése mellett. Ennek érdekében a törvényhozás beillesztett egy új bekezdést, mely szerint, ha a munkavállaló mezőgazdasági idénymunkára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a százhúsz napot további kilencven nappal meghaladhatja.