Lengyelország és Magyarország szombaton közölte, hogy átmeneti jelleggel megtiltják az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona és olajosmagvak, valamint több más mezőgazdasági termék importját a helyi mezőgazdaság érdekében. A döntések meglehetősen nagy visszhangot váltottak ki.
Az ukrán agrárpolitikai és élelmezésügyi minisztérium azt közölte, hogy a lengyel tilalom ellentmond a meglévő kétoldalú exportmegállapodásoknak, és tárgyalásokra szólított fel a kérdés rendezése érdekében.
A Reuters pedig arról számol be: az Európai Bizottság szóvivője szerint az Európai Unió tagállamainak egyoldalú kereskedelmi intézkedései "elfogadhatatlanok", a kereskedelempolitika az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik. Ilyen kihívásokkal teli időkben alapvető fontosságú, hogy az EU-n belül minden döntést összehangoljanak - mondta a szóvivő.
Csakhogy Lengyelország és Magyarország is éppen az érdemi uniós intézkedések hiányával indokolta a döntést. Ráadásul
a lengyel időszakos tilalom nem csak az importra, hanem az országon keresztül történő szállításra is vonatkozik.
"A tilalom teljes, beleértve a Lengyelországon keresztül történő tranzit tilalmát is" - írta Waldemar Buda lengyel technológiai és fejlesztési miniszter a Twitteren, hozzátéve, hogy tárgyalásokat folytatnak az ukrán féllel egy olyan rendszer kialakításáról, amely biztosítja, hogy az áruk csak Lengyelországon keresztül haladjanak át, és ne kerüljenek a helyi piacra.
Miután ugyanis Oroszország inváziója miatt egyes fekete-tengeri kikötők nem használhatóak az ukrán gabona szállítására, az Európai Unióban termeltnél jóval olcsóbb ukrán gabona nagy mennyiségben maradt Lengyelországban és Magyarországon a a logisztikai szűk keresztmetszetek miatt. Ez a helyi gazdák helyzetét rendkívül károsan érinti.