A tudósok intenzíven keresik azokat az élelmiszer-termelési módszereket, amelyekkel a környezet jóval kisebb terhelése mellett lehetne előállítani a mezőgazdasági termékeket. Úgy tűnik, találtak egy ilyen technológiát, az úgynevezett vertikális farmgazdálkodást, ami a következő években, átléphet a tudományos próbálkozás fázisából a vállalati innováció szakaszába.
A Research Nester kutatóintézet szerint 2035-re a vertikális farmok összesített árbevétele elérheti a 96,33 milliárd dollárt. (Ez Magyarország jelenlegi GDP-jének nagyjából fele.) A fejlődést segíti, hogy a fogyasztók egyre jobban igénylik a természetes körülmények között termesztett, nagyobb táplálkozási értékű élelmiszereket, ez esetben zöldségeket.
A vertikális farmokban egymás feletti polcokon növesztik a növényeket LED-es világítással pótolva a napfényt. A termesztéshez kevesebb földet és vizet használnak a hagyományos mezőgazdasághoz képest. Az ellenőrzött körülmények között elkerülhetik a fertőzéseket, így nincs szükség vegyszeres növényvédelemre. Emellett a növénytermesztés nem függ az évszakoktól. A technológia hátránya a magas energiaköltség, illetve az, hogy nem jöttek létre standard, „dobozos” rendszerek, amelyeket bárhol felállíthatnának és üzemeltetésüket bárkinek be lehetne tanítani – idézi a Research Nester kutatóit a European Supermarket Magazine.
Technikai szempontból a rendszer kritikus elemei a világítás, a környezet ellenőrzése és az ezek szabályozásához szükséges érzékelők hálózata. A legalapvetőbb összetevők a LED-ek, amelyek a növények növekedéséhez szükséges fényt adják. Az energia árán túl ezek a vertikális farmok legköltségesebb elemei. Ugyanakkor becslések szerint a következő évtizedek a LED-ek árának jelentős csökkenését hozzák. A vertikális farmok először elsősorban Észak-Amerikában terjedhetnek el. Piacukat az egészséges táplálkozást fontosnak tartó fogyasztók fogják adni, illetve azok, akik nagyon fontosnak tartják, hogy minden nap friss élelmiszerekhez jussanak. Eközben a befektetői tőke keresi a lehetőséget a jövő élelmiszer-termelési módszereibe, ami biztosítja a fejlesztésekhez szükséges pénzt.