6p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azt, hogy a szupermarketek betörésével megváltozott a piacok szerepe és forgalma, és kezdetben ezt nagyon megérezték az ottani árusok. De mára kiderült, hogy bár tonnányi zöldség és gyümölcs fogy a külföldi láncok üzleteiben, a piacok sem maradnak vevő nélkül.

Piacra járni program, mást és más áron szerzünk itt be, mint a hagyományos boltokban. A magyar savanyúságos standok hungarikumok, egyetlen szupermarketben sem lehet igazi házi savanyított kisdinnyét, csalamádét meg kovászos uborkát kapni, igaz, utóbbiból 2400 forint egy kiló, legalábbis a Fehérvári úti vásárcsarnokban, annyi, mint egy szép karajé. 

Egy adott piacon a savanyúságosok (is) szigorú árkartellben dolgoznak. Bár a forgalmuk nem olyan élénk, mint tíz évvel ezelőtt, azért mégis meg tudnak élni a bevételből. Igaz, van, aki nemcsak hétfőn zár be, de kedden is. A felső szinten a „kofáknál”, vagy ahogy ma mondjuk, az őstermelőknél, minden drágább, ezt már a nyugdíjasok nagy része nem tudja megfizetni. A házi sódar meg a kannás kimért tej azért így is népszerű.

Ami ritkaság, az így is fogy, de olykor nagyon elszemtelenednek az árusok, egy csokor zöld koriander 1200 forintot kóstál, ami majd 3 euró, ennyiért már Bécsben is kapunk. Igaz, monopolhelyzetben van a kistermelő, más még nem nagyon állt rá erre a mostanában divatba jött zöldfűszerre. A Fehérvári úti piac sajátossága, hogy a legnagyobb zöldégesbolt a helyi szupermarkethez tartozik, és egyáltalán nem olcsó, bár tojást érdemes itt venni. Gyakori, hogy a kissé fonnyadt paprikát, sárgulni kezdő újhagymát, megpuhult padlizsánt leértékelik, el is fogy hamarosan. Az emeleti kínai bolt arat, rekordalacsony árú söreivel. Nem árt tudni, hogy a hűtött sörökre minden kínai boltban felárat számolnak fel, azaz mi fizetjük a villanyszámlát, és persze a betétdíjat.

A budapesti piacok közül sokak szerint az újpesti a legjobb, az árakat és választékot illetően. Nincs ott akkora tömeg, a budapestiek jelentős részének „kiesik” a hely. Ám az sem ritka, hogy a ráérősebbek felülnek a 3-as metróra, azaz távolabbról is érkeznek. Itt szinte minden olcsóbb és még délben is kapható húslevesnek való aprólék, meg belsőség is, ami tipikus magyar alapanyag. 

A Lehel változatlanul népszerű. Itt az utóbbi években újabb típusú üzletek jelentek meg. Például sajtbutik, amely egy bizonyos rétegnek szól, vagy olyan üzlet, ahol minden leértékelt. Itt persze vigyázni kell, mert sokszor hatalmas számokkal van meghirdetve, hogy az áru hány forintba kerül, de valójában semmivel nem olcsóbb, mint a metrószinti szupermarketben. Viszont olyan termékek is előfordulnak, amelyeket csak itt lehet kapni. 

Piacra járni program
Piacra járni program
Fotó: Pixabay
A vadhúsos készáruk külön butikban kaphatók, sok a jó pékség is. A piac nagy látogatottságának egyik titka, hogy üzemel itt posta és gyógyszertár. Kulturált a gyógynövénybolt-diétás élelmiszerüzlet választéka. Minden piacon léteznek olcsóbb és drágább sorok. A Lehelen a Váci út felőli részt mára teljesen elkezdték uralni a törökök, majd a kínaiak, átállva a zöldségre és gyümölcsre. Míg a legnagyobb szupermarketláncban, ami naponta tonnányit ad el szilvából, kilónként majd nyolcszáz forintba kerül ez a gyümölcs, addig a Lehelen négyszáz forintért lehetett ugyanazt a minőséget kapni pénteken. Ezt már befőzni is érdemes.

Itt még létezik igazi bolgár kertész, illetve annak sokadik generációja, aki saját maga szolgálja ki a vevőt. Nagyon sokan évtizedek óta csak hozzá járnak, áraitól függetlenül.

Amit csak piacon lehet kapni Magyarországon – a savanyúságokon kívül –, az a kimérve árusított bab, borsó, lencse, rizs, valamint különféle aszalványok, fűszerek. Ezeket mindenképpen érdemes itt megvásárolni, mert csak babból öt-hatfélét tartanak, márpedig nem mindegy, melyik ételhez, milyent választunk. Ha csak tíz dekát kérünk, akkor annyit mér le az eladó. Bulgur és kuszkusz is van, ami újabban kedvelt köretté vált.

Pakchoi és bárány is kapható

A Bosnyák – amely csak részben fedett – még sokak szemében mindig nagybani piac, holott szó sincs erről, akinek ideje van és kedve, annak érdemes felfedezni az ottani kínálatot, bár nagy árkülönbségekről nem beszélhetünk, Zugló sem tartozik a „szegény” kerületek közé.

A Fővám téri csarnok a maga patinájával verhetetlenül a legszebb magyar piacépület. Kétarcú: egyrészt turistacsoportok vásárolnak itt, sokszor annyian, hogy nem győzik feltölteni csinos kis paprikás zacskókkal, gyomorkeserűvel meg matyómintás fakanállal a készletet. A baloldali sor viszont olcsó, itt a legjobb a zöldség- és gyümölcsválaszték, pakchoi ugyanúgy mindig kapható, mint fodros kel, chili, bébispenót vagy zöld ceruzabab. Itt is többségben vannak már a kínai árusok. A húsárak megegyeznek a többi piacéival, de szélesebb a választék, a báránynak és halnak is elfogadható a kínálata, bár a bárány azért itt is ritka húsféle. Érdemes a csarnok végéig besétálni, hátul találhatók a legjobb házi tejtermékek, illetve az őstermelők standjai.

A Fény utcai piac külön kategória. Itt minden drágább, mert az árusok azt hiszek, hogy akik a II. vagy az I. kerületben laknak, gazdagok. Ez vagy bejön, vagy nem. Ettől függetlenül kevés a bezárt üzlet. A Mamut közelsége ugyanis nagy csáberő. Sokan távoznak innen virággal – „csakúgy” – nem szülinapra, vagy más ünnepre, ami jelzi azért, hogy akik ide járnak azoknak, erre is futja.

Hétvégén minden drágább

Minden piac esetében kulcskérdés a parkolás. Nos, ez a Lehelnél már jórészt megoldott, hiszen új épületről van szó, a Bosnyáknál se annyira gond, de a Fővám térinél és a Fehérvári útinál, vagy a Fény utcainál nagy probléma. Ezért még a fiatal nőknél és férfiaknál is gyakori a „banyatank” használata, azaz a húzható bevásárlókocsi, igaz, ezzel nehéz felszállni mondjuk a Fővám térnél az ősöreg 47-esre.

Abban is megegyezik minden hasonló árusítóhely, hogy szerdán vagy csütörtökön érdemes vásárolni. A hétvégén egy varázsütésre minden 100 forinttal többe kerül, egységesen, kilónként. Keljünk fel tehát korán reggel, és csak a legszükségesebb dolgok beszerzését halasszuk péntekre vagy szombatra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!