5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Még a leginkább környezettudatos háziasszonnyal is előfordul, hogy túlvásárolta magát – mert közben egyes vendégek lemondták a vacsorát, vagy éppen változott a program, a menü, esetleg mégis másik rokonnál karácsonyozunk. Vagy éppen a vendégek számát becsültük túl.

Túlfőzünk és tukmálunk

Magyarországon nem a kínálás a divat, hanem még ma is a túlfőzés, a tukmálás. Miért kell négy rúd bejglit sütni, mint húsz éve, amikor még heten ültünk az asztalnál, most meg már csak négyen?

Ez egy tipikus magyar szokás, Nyugat-Európában vagy Skandináviában sosem volt ez divat, amit a külföldiek kicsinyes smucig magatartásnak tekintenek, holott nincs más mögötte, mint racionalizmus és a fenntarthatóság eszméje.

Előbb ürítsük ki a mélyhűtőt

Bár eső után köpönyegnek tűnik, de hasznos lehet akár húsvétkor is, ha a nagy ünnepi bevásárlás előtt terepszemlét tartunk a hűtőben, főleg a mélyhűtőben. Használjuk fel, ami ott áll régóta – nem árt jelezni rajta a bepakolás idejét –, vagy ha nincs más megoldás, dobjuk ki. 

Utóbbi a legkárosabb, amit tehetünk, hiszen mindegyik élelmiszeralapanyag előállítása víz- és energiatömeggel történhet csak meg – nem beszélve most a vékonyodó pénztárcánkról.

Amikor a bejgli az erkélyen árválkodik

Az okos és tapasztalt háziasszonyok rengeteg időt, pénzt, energiát spórolhatnak meg azzal, ha tudatosan szerzik be az alapanyagokat és nem a csúcsforgalom idején, amikor már mindenki kapkod, és az kerül a kosarakba, amit éppen meglátunk. Aztán az ünnepek után elkezdődik a barátnők, rokonok és szomszédasszonyok közti ételcserebere – jobb esetben –, mert így talán nem kerül a szemétbe a sok gonddal és energiával előállított fogás. Megesik, hogy a mára igen megdrágult – és hamar megunt – bejgli is napokig árválkodik az erkélyen.

A mai jelszó: maradék nélkül 

A téma olyannyira fontos és aktuális, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül címet viselő programja idén karácsonyra különleges hűtőhasználati útmutatót állított össze, amely segítséget nyújt az élelmiszerek biztonságos és fenntartható tárolásában. A kiadvány megjelenése alkalmából adventi kvízjátékot is szerveztek.

Szem-szájnak ingere. Fotó: Depositphotos
Szem-szájnak ingere. Fotó: Depositphotos

A hűtőszekrény használata a mindennapjaink része, hiszen elengedhetetlen az élelmiszerek tárolásához és frissen tartásához. Fontos szerep hárul rá az élelmiszerbiztonság megőrzésében és a pazarlás csökkentésében is, mely szerepkör az ünnepek alatt különösen értékes. Az adventi időszakban érdemes időt szánni a hűtőszekrény és a fagyasztórekesz kiürítésére, annak érdekében, hogy a karácsonyi fogásoknak és maradékoknak legyen elég hely – javasolja a hivatal az egyébként régóta kívánatos cselekedetek rendszeres végrehajtását.

Kilószámra dobjuk az ételt a szemétbe

A maradékok sorsa a magyar háztartásokban rendkívül hányattatott, ugyanis a készételekből pazarolunk a legtöbbet. Egy átlagos magyar fogyasztó egy év leforgása alatt 60 kilogramm élelmiszerhulladékot termel, amelyből 24 kilogramm elkerülhető lenne. A pazarlás mérsékléséhez az élelmiszerek kezelésében elengedhetetlen a megfelelő tudás és a tudatos hozzáállás. A hűtőszekrény használata magától értetődőnek tűnhet, de számos olyan praktika van, amelyek alkalmazásával a hűtőnk és a fagyasztónk még nagyobb segítséggé válhat az élelmiszerpazarlás elleni harcban – állapítja meg a Nébih közleménye.

Van olyan élelmiszer, aminek árt a hűtés

Talán kevesen tudják, de fontos odafigyelni például a megfelelő hőmérsékletre, az elrendezésre és az időzítésre; a hűtendő élelmiszerekre, és azokra is, amelyeknek árthat a hűtve tárolás. Ezen felül a fagyasztás és kiolvasztás helyes és biztonságos módjáról sem szabad megfeledkezni, valamint a hűtőtakarítás lépéseiről, vagy éppen arról, hogy mi a teendő áramszünet esetén az élelmiszerekkel.

A Maradék nélkül program legújabb útmutatója ezeket az ismereteket most egy helyen foglalja össze. Azok, akik megfogadják ezeket, nemcsak a saját egészségüket óvhatják meg az élelmiszer-eredetű megbetegedésekkel szemben, de a Föld erőforrásait is kímélik a pazarlás mérséklésével.

Figyeljünk a hűtőhasználati útmutatóra!

Érdemes még most is rákattintani a program részleteire a hivatal honlapján és közösségi oldalain, mert idén karácsonyra különleges hűtőhasználati útmutatót állított össze, amely segítséget nyújt az élelmiszerek biztonságos és fenntartható tárolásában. 

Különösen a kezdő háziasszonyok – és férfiak – nincsenek tisztában azzal, hogy mit lehet és mit nem lefagyasztani, és ha igen, akkor hány hónapig tárolható a mélyhűtőben – e tekintetben eltérő lehet a különféle alapanyagok és készételek „lejárati” és élvezhetőségi ideje. 

Ha persze mínusz 10 fok van, egy jól védett fedett dobozban az erkély is megfelel a tárolásra, de a napközbeni váratlan felmelegedés – mint amilyeneket mostanában tapasztalunk – nem tesz jót, különösen a halból készült fogásoknak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!