Túlfőzünk és tukmálunk
Magyarországon nem a kínálás a divat, hanem még ma is a túlfőzés, a tukmálás. Miért kell négy rúd bejglit sütni, mint húsz éve, amikor még heten ültünk az asztalnál, most meg már csak négyen?
Ez egy tipikus magyar szokás, Nyugat-Európában vagy Skandináviában sosem volt ez divat, amit a külföldiek kicsinyes smucig magatartásnak tekintenek, holott nincs más mögötte, mint racionalizmus és a fenntarthatóság eszméje.
Előbb ürítsük ki a mélyhűtőt
Bár eső után köpönyegnek tűnik, de hasznos lehet akár húsvétkor is, ha a nagy ünnepi bevásárlás előtt terepszemlét tartunk a hűtőben, főleg a mélyhűtőben. Használjuk fel, ami ott áll régóta – nem árt jelezni rajta a bepakolás idejét –, vagy ha nincs más megoldás, dobjuk ki.
Utóbbi a legkárosabb, amit tehetünk, hiszen mindegyik élelmiszeralapanyag előállítása víz- és energiatömeggel történhet csak meg – nem beszélve most a vékonyodó pénztárcánkról.
Amikor a bejgli az erkélyen árválkodik
Az okos és tapasztalt háziasszonyok rengeteg időt, pénzt, energiát spórolhatnak meg azzal, ha tudatosan szerzik be az alapanyagokat és nem a csúcsforgalom idején, amikor már mindenki kapkod, és az kerül a kosarakba, amit éppen meglátunk. Aztán az ünnepek után elkezdődik a barátnők, rokonok és szomszédasszonyok közti ételcserebere – jobb esetben –, mert így talán nem kerül a szemétbe a sok gonddal és energiával előállított fogás. Megesik, hogy a mára igen megdrágult – és hamar megunt – bejgli is napokig árválkodik az erkélyen.
A mai jelszó: maradék nélkül
A téma olyannyira fontos és aktuális, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül címet viselő programja idén karácsonyra különleges hűtőhasználati útmutatót állított össze, amely segítséget nyújt az élelmiszerek biztonságos és fenntartható tárolásában. A kiadvány megjelenése alkalmából adventi kvízjátékot is szerveztek.
A hűtőszekrény használata a mindennapjaink része, hiszen elengedhetetlen az élelmiszerek tárolásához és frissen tartásához. Fontos szerep hárul rá az élelmiszerbiztonság megőrzésében és a pazarlás csökkentésében is, mely szerepkör az ünnepek alatt különösen értékes. Az adventi időszakban érdemes időt szánni a hűtőszekrény és a fagyasztórekesz kiürítésére, annak érdekében, hogy a karácsonyi fogásoknak és maradékoknak legyen elég hely – javasolja a hivatal az egyébként régóta kívánatos cselekedetek rendszeres végrehajtását.
Kilószámra dobjuk az ételt a szemétbe
A maradékok sorsa a magyar háztartásokban rendkívül hányattatott, ugyanis a készételekből pazarolunk a legtöbbet. Egy átlagos magyar fogyasztó egy év leforgása alatt 60 kilogramm élelmiszerhulladékot termel, amelyből 24 kilogramm elkerülhető lenne. A pazarlás mérsékléséhez az élelmiszerek kezelésében elengedhetetlen a megfelelő tudás és a tudatos hozzáállás. A hűtőszekrény használata magától értetődőnek tűnhet, de számos olyan praktika van, amelyek alkalmazásával a hűtőnk és a fagyasztónk még nagyobb segítséggé válhat az élelmiszerpazarlás elleni harcban – állapítja meg a Nébih közleménye.
Van olyan élelmiszer, aminek árt a hűtés
Talán kevesen tudják, de fontos odafigyelni például a megfelelő hőmérsékletre, az elrendezésre és az időzítésre; a hűtendő élelmiszerekre, és azokra is, amelyeknek árthat a hűtve tárolás. Ezen felül a fagyasztás és kiolvasztás helyes és biztonságos módjáról sem szabad megfeledkezni, valamint a hűtőtakarítás lépéseiről, vagy éppen arról, hogy mi a teendő áramszünet esetén az élelmiszerekkel.
A Maradék nélkül program legújabb útmutatója ezeket az ismereteket most egy helyen foglalja össze. Azok, akik megfogadják ezeket, nemcsak a saját egészségüket óvhatják meg az élelmiszer-eredetű megbetegedésekkel szemben, de a Föld erőforrásait is kímélik a pazarlás mérséklésével.
Figyeljünk a hűtőhasználati útmutatóra!
Érdemes még most is rákattintani a program részleteire a hivatal honlapján és közösségi oldalain, mert idén karácsonyra különleges hűtőhasználati útmutatót állított össze, amely segítséget nyújt az élelmiszerek biztonságos és fenntartható tárolásában.
Különösen a kezdő háziasszonyok – és férfiak – nincsenek tisztában azzal, hogy mit lehet és mit nem lefagyasztani, és ha igen, akkor hány hónapig tárolható a mélyhűtőben – e tekintetben eltérő lehet a különféle alapanyagok és készételek „lejárati” és élvezhetőségi ideje.
Ha persze mínusz 10 fok van, egy jól védett fedett dobozban az erkély is megfelel a tárolásra, de a napközbeni váratlan felmelegedés – mint amilyeneket mostanában tapasztalunk – nem tesz jót, különösen a halból készült fogásoknak.