A Politicio brüsszeli forrásai szerint a magyar kormány tiltakozása ellenére meghosszabbíthatják az ukrán mezőgazdasági termékek az Európai Unióba történő vámmentes behozatalát lehetővé tevő kereskedelmi egyezményt. A korábban csak az iparcikkekre vonatkozó könnyítést tavaly, a háború kitörése után terjesztették ki a mezőgazdasági termékekre is, ezzel segítve a nehéz helyzetbe került ukrán gazdaságot.
Magyarország Lengyelországgal, Szlovákiával, Bulgáriával és Romániával együtt tiltakozott a vámmentesség meghosszabbítása ellen, az előbbi négy ország meg is tiltotta az ukrán gabona importját. Az agrárminiszterek tegnapi tanácsülésén Nagy István agrárminiszter azt szorgalmazta, hogy az Európai Bizottság „uniós szinten találjon megoldást a kelet-európai gazdák problémájára”, és fogadja el a bevezetett importtilalmi intézkedéseket.
A Politico értesülései szerint azonban a vámmentesség meghosszabbítását a tiltakozások ellenére meg fogják szavazni, mivel a többi európai ország támogatja a lépést, és kereskedelmi kérdésekben elegendő a feles többség a döntéshozatalban, így a keleti tagállamok nem tudják blokkolni a hosszabbítás megszavazását.
A Bizottság azért némi kompromisszumra hajlandónak mutatkozott, ugyanis megengedte az érintett országok számára, hogy saját határaikon belül megtiltsák az ukrán gabona értékesítését, amennyiben megengedik, hogy az területükön keresztülhaladva juthasson el más piacokra. Brüsszel százmillió eurós pénzügyi segítséget is kilátásba helyezett a keleti tagállamok termelőinek.
Ha megtörténik az EU-s piachoz való vámmentes hozzáférés meghosszabbítása Ukrajna számára, akkor a várakozások szerint az öt tagország megpróbál valamilyen kvótát vagy tarifát bevezetni egyes ukrán agráripari termékekre, elsősorban a gabonára.