3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy István szerint igen, és nem csak Ukrajna irányából érkezik a fenyegetés.

Az Európai Unió és Ukrajna között létrejött elvi megállapodás az ukrán mezőgazdasági termékek európai importjának szabályozására rendkívüli hátrányokkal jár a magyar gazdák számára – jelentette ki Nagy István agrárminiszter hétfőn Brüsszelben.

Az EU-tagállamok mezőgazdaságért felelős minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján a miniszter elmondta: az elmúlt héten megalakult a határmenti országok koalíciója, amely közösen kíván fellépni egy különmegállapodás érdekében.

Az EU és Ukrajna közti elvi egyezményt elfogadhatatlannak nevezte, mivel az ígért 10-25 százalékos növekedés helyett többszörösére növeli az ukrán áruk beáramlását. Példaként említette, hogy a méz behozatala hatszorosára, a baromfié 90 ezerről 120 ezer tonnára, a tojásé 6 ezerről 18 ezer tonnára, míg a búzáé 1 millióról 1,3 millió tonnára nőhet. A kukorica esetében teljes liberalizáció érvényesül, az vámmentesen korlátlanul jöhet az EU-ba Ukrajnából – mutatott rá.

A miniszter szerint ez elfogadhatatlan, ezért a koalíció kérte: legyen lehetőség egyedi védintézkedésekre, például az ukrán termékek árát ne lehessen az uniós önköltség alá vinni.

Kiemelte a tükörklauzula fontosságát, hogy Ukrajna csak 2028-ra éri el az uniós minőségi előírásokat. Két év viszont nagyon hosszú idő a mezőgazdaságban, ha a termelés ellehetetlenül, sok gazda már nem kezd újra – hangsúlyozta.

Nagy István figyelmeztetett: az EU-Mercosur megállapodás közelgő megkötése tovább súlyosbíthatja a helyzetet, a két megállapodás együttes hatása végképp ellehetetleníti az európai gazdákat. Mint fogalmazott: a mezőgazdaságot nem lehet egyik napról a másikra leállítani, de ha egyszer megszűnik a termelés, nem biztos, hogy újraindul.

A miniszter fontosnak nevezte a kompenzációs eszközök lehetőségét is, amire példaként említette a Mercosurral kapcsolatos intézkedéseket.

Nagy István arra is felhívta a figyelmet, hogy a zöld lobbi hatására az EU sokkal hamarabb von ki bizonyos növényvédőszer-hatóanyagokat a piacról, mielőtt pótolná azokat. Több ország is úgy véli, hogy nem lehet a termelőket kiszolgáltatni a klímaváltozás miatt terjedő új kórokozóknak, a gazdáknak megfelelő védelemre van szükségük. A szélsőséges zöld törekvéseket vissza kell szorítani – szögezte le az agrárminiszter.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!