Az Európai Unió és Ukrajna között létrejött elvi megállapodás az ukrán mezőgazdasági termékek európai importjának szabályozására rendkívüli hátrányokkal jár a magyar gazdák számára – jelentette ki Nagy István agrárminiszter hétfőn Brüsszelben.
Az EU-tagállamok mezőgazdaságért felelős minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján a miniszter elmondta: az elmúlt héten megalakult a határmenti országok koalíciója, amely közösen kíván fellépni egy különmegállapodás érdekében.
Az EU és Ukrajna közti elvi egyezményt elfogadhatatlannak nevezte, mivel az ígért 10-25 százalékos növekedés helyett többszörösére növeli az ukrán áruk beáramlását. Példaként említette, hogy a méz behozatala hatszorosára, a baromfié 90 ezerről 120 ezer tonnára, a tojásé 6 ezerről 18 ezer tonnára, míg a búzáé 1 millióról 1,3 millió tonnára nőhet. A kukorica esetében teljes liberalizáció érvényesül, az vámmentesen korlátlanul jöhet az EU-ba Ukrajnából – mutatott rá.
A miniszter szerint ez elfogadhatatlan, ezért a koalíció kérte: legyen lehetőség egyedi védintézkedésekre, például az ukrán termékek árát ne lehessen az uniós önköltség alá vinni.
Kiemelte a tükörklauzula fontosságát, hogy Ukrajna csak 2028-ra éri el az uniós minőségi előírásokat. Két év viszont nagyon hosszú idő a mezőgazdaságban, ha a termelés ellehetetlenül, sok gazda már nem kezd újra – hangsúlyozta.
Nagy István figyelmeztetett: az EU-Mercosur megállapodás közelgő megkötése tovább súlyosbíthatja a helyzetet, a két megállapodás együttes hatása végképp ellehetetleníti az európai gazdákat. Mint fogalmazott: a mezőgazdaságot nem lehet egyik napról a másikra leállítani, de ha egyszer megszűnik a termelés, nem biztos, hogy újraindul.
A miniszter fontosnak nevezte a kompenzációs eszközök lehetőségét is, amire példaként említette a Mercosurral kapcsolatos intézkedéseket.
Nagy István arra is felhívta a figyelmet, hogy a zöld lobbi hatására az EU sokkal hamarabb von ki bizonyos növényvédőszer-hatóanyagokat a piacról, mielőtt pótolná azokat. Több ország is úgy véli, hogy nem lehet a termelőket kiszolgáltatni a klímaváltozás miatt terjedő új kórokozóknak, a gazdáknak megfelelő védelemre van szükségük. A szélsőséges zöld törekvéseket vissza kell szorítani – szögezte le az agrárminiszter.
(MTI)