4986 forintig csökkent péntek délutánra az OTP árfolyama, ez 8,35 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróárfolyamnál. Eközben a Mol 17 555 forintig esett, ez 3,5 százalékos gyengülésnek felelt meg. A Magyar Telekom 2,8 százalékos esés után 675 forintot ért. A kedvezőtlen hangulatban csak a Richter tudott pluszban maradni.
A bankpapírok reggel még egyszázalékos pluszban nyitottak, majd onnan estek napközben majdnem tíz százalékot. Délután fél háromra az OTP 4624 forintra esett, így elérte a 15 százalékos mínuszt. (Ennél többet ma már nem tud esni az árfolyam.)
Közben a forint is lejtőre került ismét: délutánra 286,20-ig gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, ami 1,8 százalékkal volt magasabb a csütörtök délutáni szintnél. Ez egyéves mélypontot jelent a forint számára. A dollárral szemben 234,07-ig esett a magyar deviza, a svájci frankért pedig 203 forintot kellett adni délután.
A vezető európai tőzsdeindexek a korábbi emelkedés után kora délutánra visszaestek. A londoni FTSE már fél százalékkal állt csütörtöki értéke alatt, a frankfurti DAX pedig 0,2 százalékkal állt tegnapi szintje alatt. Régiónkban a varsói WIG 20 1,3 százalékos mínuszban volt a kereskedés második felében.
A nemzetközi befektetők többsége egyébként a magyar idő szerint délután fél háromkor megjelenő amerikai munkanélküliségi adatokra vár. Ha a várakozások szerint csökkent a munaknélküliség a tengerentúlon májusban, akkor az talán megnyugtathatja kicsit a piacokat.
Csütörtökön azt követően indultak gyengülésnek a magyar eszközök, hogy Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke egy konferencián úgy nyilatkozott, hogy "szűk esélyünk" van elkerülni Görögország sorsát, a következő kormánynak az első két évben az államcsőd elkerülése lesz a feladata. Péntek délelőtt aztán Szíjjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője egy sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a magyar gazdaság nagyon súlyos helyzetben van, nem túlzás államcsőd közeli helyzetről beszélni.
Teljesen megalapozatlannak nevezte Kósa Lajos állítását Várhegyi Éva, a Pénzügykutató főmunkatársa, aki szerint a fideszes politikus mondanivalójának csak politikai oka lehet, amit nagyon veszélyes hazárdjátéknak tartott.
"Ha a beszéddel az volt a cél, hogy az új kormány mozgásteret teremtsen magának, és lehetőséget teremtsen arra, hogy visszavonja adócsökkentési ígéretét, illetve azt a sugallatát, amely szerint itt egycsapásra minden jobb lesz, akkor ez egy nagyon veszélyes kommunikáció" - fogalmazott a Pénzügykutató főmunkatársa.
Ha valaki válságot kiált, akkor az beindíthat egy öngerjesztő folyamatot, s mivel a piacok hisztérikusak, pánikhangulat alakulhat ki, s ennek nyomán gyengülhet a forint, eshetnek a magyar részvények árfolyamai és romolhat számos pénzügyi mutató, így valóban létrejöhet egy válságos helyzet - mondta. És ha egy ilyen válságot valóban kezelnie kell majd az új kormánynak, akkor annak politikai kockázata is lesz - tette hozzá.
Menedzsment Fórum