A nap nagy részében erősödést mutató indexek az utolsó órában csúsztak mínuszba. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,41 százalékkal csökkent, és 9899 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,54 százalékkal 2158 pontra esett. Az S&P 500-as mutató 0,59 százalékkal 1055 pontig csúszott vissza.
A nyitást követően optimizmust adott, hogy májusban a kínai export a vártnál nagyobb mértékben, közel 50 százalékkal nőtt éves szinten, ami felerősítette azokat a reményeket, hogy élénkül a globális gazdaság. Jelentősen nőttek az energetikai cégek részvényei az amerikai kormányzat energiaügyi tájékoztató hivatalának (EIA) arra a szerdán ismertetett adatára, hogy a vártnál jóval nagyobb mértékben csökkent az amerikai olajtartalék a múlt héten, ami erősítette a nyersolaj világpiaci árát.
A jegybank elnöke, Ben Bernanke azt mondta, hogy az amerikai gazdasági felépülésre nem lesznek számottevő hatással az európai gondok, ha az európai pénzügyi piacok stabilizálódnak, eloszlatják a feszültséget és helyreáll a bizalom. Hozzátette, hogy az amerikai gazdaság növekedése várhatóan idén és jövőre is folytatódni fog, de még jó ideig makacs munkanélküliséggel és törékeny lakóingatlan-piaccal kell számolni.
Összességében pozitív adatokról szólt a Fed jelentése is. A Bézs Könyv szerint az Egyesült Államok minden területén javult a gazdaság állapota májusban.
A dokumentum összeállítói szerint minden körzetben javult a gazdaság helyzete az előző hónaphoz képest, de több körzet a gazdasági növekedést "mérsékeltnek" értékelte. A Fed utoljára a 2007-ben elkezdődött recesszió előtt szólt arról, hogy minden körzetben gazdasági növekedés tapasztalható. Ez utóbbi jelentés mégis inkább elbizonytalanította a részvényeseket, és a kereskedés utolsó órájában az eladók domináltak.
MTI/Menedzsment Fórum