Továbbra sem pihen a magyar parlament: a hét első két napján folytatódik a törvényhozás tevékenysége, többek között a választójogi reform előkészítéséről és a családi pótlék rendszerének átalakításáról tárgyalnak a képviselők. A nemzetközi piacokon a foci-vb árnyékában csendes hétre számíthatunk, elsősorban a japán és a svájci kamatdöntés tartogathat meglepetéseket.
Gőzerővel dolgozik a parlament a kánikulában is
Hétfőn és kedden ismét ülésezik hazánkban az Országgyűlés, mely a napirendi pontok alapján döntést hoz például a Magyarország és Románia között létrejövő gázvezeték építéséről. Mindez azért lehet fontos, mert a szavazással az is eldől, hol lép majd be hazánkba a Nabucco nemzetközi vezeték.
Emellett a parlament napirendjén szerepel a választójogi törvény megváltoztatásával kapcsolatos előkészítő bizottságról szóló határozati javaslat. A Fidesz még a választási kampányban ígérte meg, hogy 200 fősre csökkenti a jelenleg 386 fős parlamentet, ehhez viszont egy teljes választójogi reformra van szükség.
A következő hetek nagy kérdése az lesz, hogy a miniszterelnök által a múlt héten bejelentett 29 pontos akciótervet a kormány hogyan tölti majd meg tartalommal, a piaci hangulat szempontjából fontos részleteket közölhetnek a következő napokban.
A Raiffeisen Bank elemzői a hétvégén közölt makroelemzésükben is arra figyelmeztetnek, hogy "az ördög a részletekben rejlik", ugyanakkor szerintük mindenképp pozitívum, hogy idén nem száll el a költségvetési hiány és megkezdődik a magyar gazdaság legsúlyosabb problémáinak orvoslása. Éppen ezért az elemzők további forinterősödésre és hozamcsökkenésre számítanak, az öt- és tízéves államkötvényeket pedig vételre ajánlják.
Az akcióterv részletei mellett nem sok izgulnivalója lesz a hazai befektetőknek a héten. A KSH szerdán közli az építőipar áprilisi statisztikáját, míg pénteken a bérek alakulásáról kaphatunk képet. Az elemzők arra számítanak, hogy a márciusi 9,4 százalékos ugrása után áprilisban további 3,2 százalékkal emelkedtek a bérek 2009 hasonló időszakához képest.
Kamatdöntések Svájcban és Japánban
A nemzetközi piacokon még csendesebb hetünk lehet, mint itthon. Hétfőn például mindössze az eurózóna ipari termeléséről szóló adatok érdemelnek említést. Az elemzők szerint az előző hónaphoz képest áprilisban 0,7 százalékkal nőhetett a termelés, ami lassulást jelentene a márciusi 1,3 százalékos ugráshoz képest.
Kedden magyar idő szerint hajnalban a japán jegybank kamatdöntő ülésére lesz érdemes figyelni, bár abban szinte egyöntetű a vélemény, hogy marad 0,1 százalékon az irányadó ráta. Inkább a döntést követő kommentárok lehetnek fontosak azok után, hogy a múlt hét végén a japán miniszterelnök is államcsődöt emlegetett, Görögországhoz hasonlította országát. Szintén kedden jelennek meg a német és eurózóna-beli ZEW-felmérések a jelenlegi helyzetről és a kilátásokról. A várakozások szerint kismértékben javultak a gazdasági szereplők várakozásai az elmúlt egy hónapban.
Szerdán az amerikai ingatlanpiac kerülhet a középpontba: a kiadott építési engedélyek számáról, illetve a megkezdett építkezésekről is akkor jelennek meg statisztikák a tengerentúlon. Szintén a hét közepén közlik az amerikai hatóságok az ipari termelés adatát, illetve a kapacitáskihasználtság adatát.
Csütörtökön a svájci jegybank kamatdöntő ülése bolygathatja meg kicsit a devizapiacot. A várakozások szerint marad a 0,25 százalékos kamatszint, a döntést követő kommentárokra viszont érdemes lesz figyelni, mivel a frank árfolyama a hazai gazdaság szempontjából sem mellékes a devizahitel-állomány miatt. Szintén csütörtökön közlik Amerikában a szokásos heti munkanélküliségi adatokat, melyek szintén befolyásolhatják a hangulatot.
Beke Károly
Menedzsment Fórum