A mögöttünk álló hét ismét negatív hangulatban kezdődött: a spanyol bankrendszer problémái miatt aggódtak a piacok. A spanyolok egy bankot kénytelenek voltak államosítani, négyet pedig összevonni, hogy a nagyobb bajt elkerüljék. A hét vége aztán ismét a spanyol félelmek jegyében telt: a Fitch ugyanis leminősítette az ország adósságkockázatát.
Amerika most senkit sem érdekel
Az Európából érkező sorozatos rossz hírek miatt az amerikai adatok háttérbe szorulnak, a negatív információk sem befolyásolják a befektetőket. A múlt héten jelentették be, hogy a Kereskedelmi Minisztérium statisztikusai szerint a korábban becsült 3,2 százalékos évesített ütem helyett csak 3 százalékkal bővült az amerikai gazdaság. Emellett kedvezőtlen hír az is, hogy a gazdaság motorjául szolgáló lakossági fogyasztás korábban becsültnél gyengébb teljesítménye volt elsődleges oka a korrekciónak.
Az amerikai és a brit piacokon hétfőn szünnapot tartanak a befektetők, ezzel meghosszabbítják a hétvégéjüket. Az eurózónában viszont a hét első napján jelenik meg az Európai Bizottság üzleti klíma indikátora, a fogyasztói bizalmi index és a májusi inflációs adat.
Kedden aztán már inkább Amerika felé fordulhat a figyelem: az ISM feldolgozóipari konjunktúra-index mindig érdekli a befektetőket. Az elemzők most arra számítanak, hogy a múlt hónaphoz képest kismértékben csökken az üzleti hangulat ebben a szektorban. Európában az áprilisi munkanélküliségi adatot közlik kedden, mely várhatóan továbbra is 10 százalékot mutat majd. Szerdán az amerikai lakásértékesítések statisztikájára lesz érdemes figyelni, Európában pedig az áprilisi termelői árindex jelenik meg.
A csütörtöki nap sűrű lesz makroadatok szempontjából: az eurózónában elsősorban a kiskereskedelmi forgalom alakulására, Amerikában pedig a munkaerőpiaci adatokra lesz érdemes figyelni. A tengerentúlon az ADP-index alakulása mellett a szokásos heti munkanélküliségi adatot is közlik a hatóságok, valamint fontos lesz a gyáripari megrendelések és az ISM szolgáltatóipari konjunktúra-index alakulása.
A hét utolsó napján az eurózónában az első negyedéves felülvizsgált GDP-adatra, Amerikában pedig a munkanélküliség alakulására koncentrálhatnak a befektetők. Az elemzők arra számítanak, hogy májusban 500 ezerrel nőtt a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma a tengerentúlon, a munkanélküliség pedig hosszú idő után csökkenésnek indult.
Mer-e vágni még egyet az MNB?
Itthon a hétfői nap lesz a legfontosabb, ugyanis szokás szerint a hónap utolsó hétfőjén tartja kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Az elemzők többsége arra számít, hogy az utóbbi egy hónap piaci bizonytalansága, kilengései után megszakad a 10 hónapja tartó kamatcsökkentési folyamat és marad 5,25 százalékon a ráta.
A kamatdöntő ülés előtt pénteken kétheti csúcsára erősödött a forint árfolyama és a nemzetközi piacok is kezdtek magukra találni a májusi meredek zuhanást követően. "A kamatdöntések szempontjából kulcsfontosságú tényezők - az EUR/HUF árfolyama és a globális kockázati környezet - stabilizálódása ellenére azonban arra számítunk, hogy megszakad az MNB 10 hónapja tartó kamatcsökkentési sorozata" - olvasható a Raiffeisen Bank makroelemzésében.
A Monetáris Tanács tagjai az elmúlt hetekben megosztott nyilatkozatokat tettek az alapkamat további csökkenthetőségét illetőn, és várhatóan a hétfői kamatdöntésen sem lesz egységes álláspont, de várakozások szerint többségben lesznek majd a kamatszint tartását támogatók.
A forint és az ország kockázati megítélésének sérülékenysége ugyanis megmutatkozott az előző hónapban során is (a forint 11 havi mélypontot ütött meg az euróval szemben), a következő hónapokban pedig tovább emelkedik a hazai országkockázat, mivel az idei évre tervezett 3,8 százalékos hiánycél felfelé módosítása már előzetesen is borítékolható - vélik a Raiffeisen szakemberei.
A hazai makroadatok közül érdemes még kiemelni a márciusi külkereskedelmi mérleg felülvizsgált statisztikáját, illetve a pénteken megjelenő adatot a magyar ipar áprilisi teljesítményéről. A Raiffeisen elemzői szerint az ipari termelés év/év alapú változása 10 százalék körülre nőtt, így egyre gyorsabban mászik ki a gödörből a hazai ipar.
Menedzsment Fórum