3p

2013 végén szinte az összes előrejelzés arról szólt, hogy 2014-ben minden szép lesz, aki megveszi a kockázatos eszközöket, az jól fog velük keresni. Egy felhő sincs a láthatáron - szóltak az előrejelzések. Ám amikor mindenki ennyire egy irányban áll, akkor azért érdemes gyanakodni. Úgy tűnik a piacok újra észrevették, hogy kockázatok márpedig vannak.

Lassulás jelei Kínában, forradalmi hangulat Ukrajnában, korrupciós botrány Törökországban, zavargások Thaiföldön, és egyéb apró, globális szinten annyira nem jelentős események oda vezettek, hogy a befektetők újragondolták a kockázat fogalmát és kezdenek rájönni, hogy viharfelhők bármikor feltűnhetnek, sőt akár több irányból is. Arra is rádöbbentek, hogy a fejlődő országokat nem véletlenül hívják így, itt történnek olyan "érdekes" dolgok, amelyek könnyen súlyos gazdasági és tőkepiaci folyamatokba torkollhatnak. Ha várt is bárki árfolyamesést, korrekciót 2014-ben, az szinte mind azt mondta, hogy talán majd a második-harmadik negyedévben lehet, ha kifut a Fed QE programja (tehát a kontratriánus előrejelzés: 2014 Q1-ben korrekció, utána megnyugvás)

Most hirtelen mindenki rájönni látszik, hogy a kockázatok korábban erősen alá lettek becsülve, és érdemes újragondolni őket. Ez zajlik most, és a korábbi ehosszú időn átt fennálló ufórikus hangulatból az következne, hogy ez még jó pár hétig eltarthat. RISK OFF!

A leggyengébbek ezen belül is a feltörekvő devizák: kiderült (azok számára akik eddig nem tudták volna) hogy ezekben az országokban nem mindig a hideg fej, és józan értelem generálja a gazdaságpolitikai döntéseket, úgyhogy jó lesz velük vigyázni. Az elmúlt hónapokban mindenki csak egyre több kockázatot vállalt, de most eljött az ideje a menedékkeresésnek. Sebezhetőek a részvénypiacok, a kockázatos kötvények piaca is. Valószínűleg az fog a folyamatnak véget vetni ha

1) Kellően sok, mostanában kiépült spekulatív deviza/részvény/kötvény pozíció épült le ÉS

2) A feltörekvőknél lesz valamilyen gazdasági-politikai cselekvés

Az elsőhöz idő kell, a második valószínűleg politikusok leváltását és/vagy kamatemeléseket, szabályzók változását fogja jelenteni.

Mit jelent ez Magyarországnak? Azt, hogy az eddigi rendkívül alacsony és kedvező külső hozamkörnyezet és kockázatkeresés megszűnhet. Ha a forrásokért versengő egyéb országok megemelik kamataikat, akkor mi kevésbé leszünk vonzóak. Ez ellen - ahogy korábban is elmondtam - vagy úgy védekezünk, hogy mi is kamatot emelünk, vagy hagyjuk gyengülni a forintot (és lehet, hogy végül így is kamatot emelünk :)

Ilyenkor izgalmas jegybankárnak lenni!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!