Vegyesen zártak a New York-i értéktőzsde fő mutatói kedden, az S and P 500-as mutató ha minimális mértékben is, de pluszban fejezte be a kereskedést. A S&P 500-as mutató 0,38 ponttal, azaz 0,04 százalékkal 1074,03 pontra emelkedett. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 22,82 ponttal, vagyis 0,23 százalékkal 10043,75 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,60 ponttal, azaz 0,12 százalékkal esett, és 2210,95 ponton zárt.
A tőzsdemutatók gyengüléssel indítottak a globális gazdaság alakulásával kapcsolatban felerősödött borúlátás, illetve a két Korea között feszültté vált helyzet hatására. A befektetők szabadultak az eurótól és nyersanyag-befektetéseiktől, miközben vásárolni kezdték az amerikai kincstárjegyeket. A 10 éves lejáratú kincstárjegy hozama 2009 április óta legalacsonyabb szintre esett. Globálisan is a medve volt az úr a tőzsdéken. A szakértők szerint a befektetőket egyáltalán nem érdekli, hogy élénkülnek a gazdaságok világszerte, sokkal inkább azt találgatják, hogy hol tart majd a globális gazdaság a második félévben. A tőzsdéken feszült a hangulat, a legapróbb kedvezőtlen hírt is túldimenzionálják a befektetők.
Olaj volt a tűzre Olli Rehn, az EU gazdasági és pénzügyi biztosának az a keddi kijelentése, hogy stagnál Európa gazdasága, hacsak a kormányok nem hajtanak végre komoly reformokat az élénkítés érdekében. Az euró eközben tovább gyengült, és megközelítette a múlt héten beállított, négy éve legalacsonyabb 1,2146 dolláros szintet.
Rontott a befektetői hangulaton, hogy feszültté vált a viszony a két Korea között. Észak-Korea harckészültségbe helyezte az ország hadseregét, és bejelentette, hogy megszakít minden kapcsolatot Dél-Koreával, beleértve a kettejük közötti kommunikációt. A Koreai-félszigeten az utóbbi hetekben kiéleződött a feszültség, miután március végén elsüllyedt egy dél-koreai hadihajó az észak-koreai tengeri határ közelében, és 46 tengerész a tengerbe veszett. Egy nemzetközi vizsgálat szerint a hadihajó tragédiáját egy észak-koreai torpedó okozta. Phenjan ezt cáfolja.
Csalódást okozott, hogy 0,5 százalékkal csökkent a márciusi S&P/Case-Shiller lakásár index februárhoz képest. A mutató az Egyesült Államok 20 legnagyobb városának lakásár változását jelzi. A hangulatot az sem változtatta meg a tőzsdén, hogy a vártnál jobban erősödött az amerikai fogyasztói bizalom. Az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet májusi fogyasztói bizalmi mutatója 2008 márciusi óta a legmagasabb szintre, 63,3 pontra nőtt.
A nap végén ugyanakkor megfordult a hangulat, és gyors emelkedés következett. Ez utóbbi egyrészt az úgynevezett "alkalmi vételeknek" volt köszönhető, mivel néhány részvény esetében már számítani lehet némi emelkedésre, másrészt tecnikai okora, mivel a korábbi eladási pozíciókat zárhatták a befektetők. A szakemberek ugyanakkor egyelőre óvatosak, és csak a problémák kezelése után számítanak komolyabb emelkedésre.
MTI