Nem csak itthon voltak sötét napok a piacon, a héten a nemzetközi befektetők bizalma is megingott a gazdasági fellendüléssel kapcsolatban. Amerikából továbbra is negatív makroadatok jönnek, szerdán pedig a Fed hivatalosan is rontotta előrejelzését a közeljövőt illetően.
Megbillent a hangulat
A múlt héten még abban lehetett reménykedni, hogy a sikeres kitörést követően sokadik nekifutásra a piac ki tudja verekedni magát a veszélyzónából, amivel elhárult volna annak kockázata, hogy lokális mélypontot üssön. A kérdés csak az volt, hogy folyamatosan rossz makroadatok mellett képes lesz-e erőt mutatni a tőzsde. A héten erre is megkaptuk a választ: nem - olvasható a Raiffeisen Bank heti részvénypiaci elemzésében.
A héten főleg az amerikai lakáspiaci adatok mutattak kiábrándító képet, ráadásul a Fed is rontotta előrejelzését a közeljövőt illetően. "Az egyszeri stimulus hatások kifutásával kifulladni látszik a gazdasági javulás, amely pedig jelentősen növeli a veszélyét annak, hogy mind a második féléves GDP-előrejelzések és ezzel párhuzamosan a vállalati eredmény előrejelzések nem fogják tudni hozni a várakozásokat" - vázolják fel a Raiffeisen szakemberei.
Ez nem azt jelenti, hogy újra recesszióba süllyednek a vezető gazdaságok, mindössze azt, hogy a javulás mértéke jelentősen elmaradhat a korábbi várakozásoknál, ha egyáltalán lesz bővülés. Erre reagál a piac. A jövő hét lesz a következő hónap legfontosabb hete makroadatok tekintetében, élén a pénteki átfogó munkaerőpiaci adatsorral.
A mögöttünk álló hét piaci mozgását tekintve (az S&P a kritikus 1100 pontos szint alá csökkent, ignorálva a korábbi emelkedést, majd ez megerősítésre is került) ismét tesztelésre kerülhetnek a korábbi lokális mélypontok (S&P 1040), és ha ez megtörténik a fő kérdés az, kitartanak-e harmadszorra is. "Minél többször futunk neki, annál nagyobb az esélye az átesésnek. A korábbi kitörésre nyitott pozíciókat mindenképpen zárni volt érdemes, a játéktér ismét lefelé nyílt meg" - figyelmeztetnek az elemzők.
Csak a Telekom maradt talpon
A héten a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe: a BUX 527,21 pontot, 2,47 százalékot csökkent, pénteken 20 843,79 ponton zárt. Az index a 2009. december végi 21 227 pontos értékénél 384 ponttal, 1,9 százalékkal áll alacsonyabban. A magyar tőzsde vezető indexe egyedül a hét első napján, hétfőn tudott emelkedni a héten, ekkor elsősorban a Kínából érkező pozitív hírek húzták feljebb az árfolyamokat.
Pénteken esett zárásra a legnagyobb mértékben a BUX, a legrosszabb teljesítményt az OTP nyújtotta, több mint 5,5 százalékos zuhanásával annak ellenére, hogy pénteki sajtóhírek szerint csupán 30 milliárd forint körüli bankadót kell majd fizetnie a pénzintézetnek, a korábban becsült 30-80 milliárd forintnál. A hét utolsó kereskedési napján a régióban a román tőzsde mellett a magyar börze csökkent a legnagyobb mértékben amiatt, hogy részben alkotmányellenesnek nyilvánította a román alkotmánybíróság a bukaresti kormány és a parlament által elfogadott megszorító intézkedéscsomagot.
A vezető papírok árfolyamai közül egyedül a Magyar Telekom tudott növekedni az elmúlt héten. Az OTP árfolyama egy hét alatt 5,49 százalékkal, 280 forinttal 4820 forintra csökkent. A Mol részvények ára 0,05 százalékkal, 10 forinttal 18 600 forintra gyengült.
A Richter 4 százalékot, 1720 forintot veszített értékéből, így 41 330 forinton zárt pénteken. A Magyar Telekom erősödött, árfolyama 0,31 százalékkal, 2 forinttal 644 forintra változott. Az Egis 0,37 százalékos, 70 forintos nyereséget könyvelhetett el, így 19 070 forintra emelkedett az árfolyama.
Rosszak a kilátások
Az elemzők szerint a következő héten bizonytalanság uralhatja a magyar piacot, amely továbbra is a nemzetközi tendenciákkal együtt mozoghat.
Az OTP egy gyenge próbálkozást tett arra, hogy az 5300 körüli fontos ellenállásokon átlendüljön, a külső környezet miatt azonban erre nem volt esélye. Így maradt a korábbi kereskedési sávjában és bár 4800-on lehet némi támasz a sáv alja továbbra is 4400 környékén van. "A kinti mélypontok tesztelésével akár ezek a szintek is tesztelésre kerülhetnek" - vélik a Raiffeisen szakemberei. Azaz hiába a bankadóval kapcsolatos jó hírek, jelenleg ezek sem támogathatják jelentősen az árfolyamot.
A Mol a héten sikertelenül támadta a 19 000 környéki ellenállásait, ilyen környezetben azonban nem sok esélye van az ezen való áthaladásra. Miután azonban már napok óta nem sikerül ez, hamar jöhet a profit realizálás és esés, érdemes lehet pozíciót csökkenteni. Elvileg 17 000-ig is visszaeshet.
A Richterben jó példát láthattunk mi történhet egy sikertelen kitörési kísérlet után, amelyben a héten már „agresszívebb” pozíció csökkentés volt a várakozásoknak megfelelően. Elvileg a 42 000 környéki szinteknek azonban ki kéne tartaniuk egy ideig, egy időre ezen szintek környéken konszolidálódhat a papír. Ez azonban nem elegendő még vételi ajánláshoz jelen
környezetben.
"A Telekomban továbbra sincs érdemi változás, a kereskedési sávja továbbra is 625-675 (inkább 650) egyelőre eltávolodott a 625-től, de nem néz ki jól. Pozíció felvétel nem ajánlott" - zárul a Raiffeisen értékelése.
Menedzsment Fórum