2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A harmadik negyedévben 34 százalékkal csökkent a világ aranykereslete az egy évvel korábbihoz képest, mert a gazdasági válság visszavetette az ékszerforgalmat, és csökkent az egyéb célú felhasználás is, de negyedéves szinten már már élénkült a kereslet.

A harmadik negyedévben 34 százalékkal csökkent a világ aranykereslete az egy évvel korábbihoz képest, mert a gazdasági válság visszavetette az ékszerforgalmat, és csökkent az egyéb célú felhasználás is, de negyedéves szinten már már élénkült a kereslet.

A nemzetközi aranytanács (WGC) csütörtökön ismertetett adatai szerint az előző negyedévhez képest 15 százalékkal emelkedett a kereslet a harmadikban, mert a gazdasági helyzet javulásával növekszenek az ipari, a befektetési célú vásárlások, s kelendőbbek az ékszerek is.

Ugyanakkor a WGC elemzésében rámutatott, hogy nehéz az összehasonlítás a tavalyi harmadik negyedévvel, mert akkor - a válság kiszélesedését jelentő Lehman Brothers összeomlás után - rendkívül erőteljes volt a kereslet a befektetési célú és az ékszerarany vásárlások miatt, akkor unciánként 750 dollár körül alakult az ár.

Tavaly a harmadik negyedévben 1.205,6 tonna, értékben 33,8 milliárd dollár volt az aranyfelhasználás, az idén július-szeptember között 800,3 tonna, 24,7 milliárd dollár, a második negyedévben 724,8 tonna, 21,5 milliárd dollár.


A WGC előrejelzése szerint a kereslet robusztus lesz a következő hónapokban, s ez látszik az árakban is: a harmadik negyedévben unciánként átlagosan 960 dollárba került az arany, 10 százalékkal többe az egy évvel korábbinál, mostanában pedig szinte nap mint nap újabb csúcsot dönt. Ebben a spekuláció és a dollár árfolyamának gyengülése mellett jelentős szerepet játszott a központi bankok aranyvásárlásai is.

A hivatalos aranykészletek jelentős része a nagy jegybankok és az IMF tulajdonában van, a keresletre az ékszeripar van a legnagyobb hatással,a teljes felhasználás közel 60 százaléka érkezik innen. Ebből a szempontból India számít a legnagyobb szereplőnek, a második Kína. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!