5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éppen ma húsz éve, 1990. június 21-én nyitotta meg kapuit több mint negyven év után a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), melyen akkor még csak az IBUSZ részvényeivel lehetett kereskedni. Azóta több mint száz papírt vezettek be a parkettre, jelenleg mindennel együtt háromszáz termékkel kereskednek, ebből 47 részvény. Mfor.hu-háttér.

Az elmúlt húsz évben 255 százalékkal emelkedett a BUX index reálértéken inflációval korrigálva - olvasható a BÉT honlapján. A legerősebb nap idén májusban volt, amikor több mint 11 százalékkal kúszott feljebb az index. A tőzsde újkori története során a legmagasabban 2007 júliusában járt, amikor 30 000 pont felett is volt az irányadó index értéke.

Az elődök

Természetesen nem 1990-ben született meg a magyar tőzsde gondolata, az első pesti börze 1864-ben nyitott meg a Pesti Lloyd Társulat Duna-parti székházában. Az első elnök Kochmeister Frigyes volt, először értékpapír-kereskedelem folyt a piacon, majd négy évvel a megszületés után olvasztották be a gabonapiacot is. A tőzsde indulásakor, 1864-ben 17 részvényt, egy záloglevelet, 11 külföldi pénznemet és 9 váltót jegyeztek.

A pesti tőzsde 1873-ban elköltözött, 1905-ig új székhelyét a Wurm (ma: Szende Pál) és Mária Terézia (ma: Apáczai Csere János) utca sarkán található épületbe tette át, majd ezt követően a: Szabadság téri Tőzsdepalotába vándorolt (1905-1948). "Az első igazi tőzsdekrach 1873 májusában rázta meg a pesti tőzsdét. A tőzsdeválság után másfél évtizednek kellett eltelnie, mire a hazai befektetők újra hajlandóak voltak részvényeket vásárolni" - olvasható Korányi G. Tamás és Szeles Nóra Tőzsde születik című könyvében.

Az első világháború Európa számos országához hasonlóan Magyarországon is a tőzsde bezárását hozta 1914. július 27-én, ám ez a kereskedésnek nem vethetett gátat. Az alkuszok a háború alatt is folytatták az üzletelést, a részvényárak pedig 1914-től masszív emelkedést mutattak. 1918-ban már 7,2 millió papír cserélt gazdát.

Az 1929. októberi New York-i tőzsdekrach előtt egy rövid periódustól eltekintve a magyar tőzsde pangott. 1931. július 14-én a BÁÉT-et ismét bezárták az előző nap elrendelt német bankzárlat és a kontinens bankjainak többségére kiterjedő pénzügyi összeomlás miatt. A hivatalos forgalom csak 1932 áprilisában indult meg, először a kötvények, majd a 18 legnagyobb forgalmú részvény kereskedésével. A fellendülés csak a válságból való kilábalás után, 1934-ben kezdődött meg, majd 1936-ban tetőzött.

A második világháború után a tőzsdét hivatalosan 1946 augusztusában, a forint augusztus 1-jei bevezetésekor nyitották meg ismét. Mivel a korábban kibocsátott, koronában és pengőben jegyzett kötvényekre senki sem teljesített kifizetéseket, a részvénytársaságok pedig a háborús veszteségek miatt nem fizettek osztalékot, az árfolyamok rendületlenül estek. Végül két hónappal a magyar ipar nagyobbik részét érintő államosítás után, 1948. május 25-én a kormány hivatalosan is feloszlatta a Budapesti Áru- és Értéktőzsdét, annak a Szabadság téri épületben megtestesülő vagyonát pedig állami tulajdonba vette.  

Újjászületés

Több mint negyven év "kereskedési szünnap" után 1990 júniusában nyílt meg újra a Budapesti Értéktőzsde, miután egy 1989 októberi kormánydöntés zöld jelzést adott a megnyitásnak. Az új börzének 41 alapító tagja volt, de mindössze egy bevezetett részvénnyel, az IBUSZ-szal lehetett kereskedni.   

A kilencvenes évek privatizációs hulláma jól jött a tőzsdének is, a BÉT több állami vállalat eladásában kapott kulcsszerepet. Az első kereskedési terem a Váci utcai Trade Centerben volt, ezt követően 1992-ben került át a Tőzsde az V. kerületi, Deák Ferenc utcai 5. szám alatti patinás épületbe, ahol tizenöt évig zajlott a kereskedés. 2007 márciusában a BÉT 1990-es újraalapítása óta harmadik székhelyére költözött, az Andrássy úti, egykori Herczog-palotába.

A klasszikus tőzsdei forgatag 1995-ig működött Budapesten, eddig üzemelt ugyanis a nyílt kikiáltásos rendszer, melyet 1999-re váltott fel teljesen a ma működő teljesen elektronikus kereskedés.

2004-ben került osztrák tulajdonba a BÉT: tőkeerős osztrák bankok, valamint a Wiener Börse és az Österreichische Kontrollbank AG vásárolta meg a Tőzsde többségi részesedését. Ezt követően 2005-ben olvadt össze a Budapesti Értéktőzsde és a Budapesti Árutőzsde, azóta árupiaci kereskedelem is folyik a BÉT-en.

A BÉT számokban

Az évforduló kapcsán a BÉT honlapján található statisztikákból, érdekességekből is érdemes szemezgetni kicsit: megtudhatjuk például, hogy az 1990-es nyitás óta a napok 52,58 százalékában emelkedéssel zárt a BUX index, 47,42 százalékban pedig csökkenés volt tapasztalható.

Az utóbbi évek legnagyobb kötése 2006 májusában volt, amikor a Mol-papírok egyetlen nap alatt majdnem 218 milliárdos forgalmat bonyolítottak le. A BUX index legnagyobb napi változására idén májusban volt példa, amikor az előző napi záróértékhez képest 11,26 százalékkal ugrott feljebb a mutató.

Bevezetése óta az OTP örvend a legnagyobb népszerűségnek: a bank papírjaiban több mint 5,7 millió kötés született 1995 augusztusa óta. Második a Mol közel 3,3 millióval, a harmadik pedig a Magyar Telekom, mely 2,3 millió adásvételt regisztrált eddig.

A terméklista alapján jelenleg mintegy háromszáz termék van bevezetve a pesti piacra, ebből 47 részvény, egy ETF, 44 különböző certifikát, 97 befektetési jegy, egy kárpótlási jegy, 18 államkötvény, 7 kincstárjegy, 39 vállalati kötvény, 43 jelzáloglevél és négy szabadpiaci termék.

Az úttörő IBUSZ papírjaival ma már nem lehet kereskedni a börzén, az eddigi utolsó bevezetés pedig tavaly novemberben volt, amikor a Finext jelent meg új tagként.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!