4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai Kereskedelmi Minisztérium gazdasági elemzésekkel foglalkozó irodája közép-európai idő szerint 13:30-kor tette közzé az amerikai személyes fogyasztási és jövedelmi statisztikát. Az adat a vártnak megfelelő volt.

Az amerikai Kereskedelmi Minisztérium gazdasági elemzésekkel foglalkozó irodája közép-európai idő szerint 13:30-kor tette közzé az amerikai személyes fogyasztási és jövedelmi statisztikát. Ahogy arra előzetesen számítani lehetett, éles fordulat következett be a személyes fogyasztási kiadások alakulásában, ami a már korábban általunk hivatkozott kormányzati gazdaságösztönző intézkedésekre, jobban mondva azok hiányára vezethető vissza. A személyes jövedelmek szeptemberben az augusztusi szinthez képest stagnáltak, mindeközben a személyes fogyasztói kiadások az augusztusi felpattanást követően 0,5 százalékkal estek. Mindazonáltal az adatok a vártnak megfelelően alakultak, olvasható az Equilor közleményében.

Az Obama kormányzat 2009. júliustól augusztusig tartó roncsprémium programja sikeres volt abban a tekintetben, hogy megfelelően ösztönözte a lakosságot az autóvásárlásokra. A program augusztus végi visszavonásával azonban hirtelen szinte kiszippantották a keresletet a tartós fogyasztási cikkek, azon belül is az autók piacáról. Ezt bizonyítja, hogy a világ legnagyobb autópiacán, az Egyesült Államokban, 2009. szeptemberben már csak 9.2 millió jármű fogyott évesítetten úgy, hogy júliusban 11.3, majd augusztusban 14.1 millió jármű talált gazdára évesítetten. A visszaesés közel 35 százalékos volt hó/hó szinten. Mindez alátámasztja azon állításunkat, hogyha nincs állami ösztönző, akkor a lakosság továbbra is önmérsékletet gyakorol a kiadások terén. Persze mi számít önmérsékletnek egy olyan országban, ahol a lakosságnak nyújtott, fogyasztási célú hitelállomány eléri a bruttó hazai össztermék közel 20 százalékát.

A lakosság fogyasztói kiadásai tehát továbbra is rendkívül gyengén és instabilan alakulnak, ami jól tükrözi a háztartások jövőbe vetett bizonytalanságát, egyben újból rámutatnak arra, hogy átalakulóban van a fogyasztói beállítottság. A lakosság, tekintettel a bizonytalan munkaerőpiaci helyzetre visszafogja a kiadásait és inkább megtakarításra rendezkedik be. Ez utóbbi ráadásul egy már több hónapja megfigyelhető folyamat. Másrészt viszont azt is észre kell venni, hogy a megtakarítási ráta emelkedése mögött technikai okok is rejtőznek, hiszen a háztartások jövedelme lényegében nem változott, míg kiadásaik estek az előző hónaphoz képest. A megtakarítási ráta így a 2009. augusztusi 3 százalék után 3,3 százalékra ugrott szeptemberben.

Az amerikai munkaerőpiacon, ahogy arra tegnapi villámhírünkben is kitértünk, messze még a stabilizáció. A munkanélküliség a prognózisok szerint csak a 2010-es első negyedévben tetőzhet, annak ellenére, hogy hivatalosan az Egyesült Államok gazdasága már a mögöttünk hagyott harmadik negyedévben kilépett a recesszióból. A Bloomberg által gyűjtött elemzői előrejelzések alapján a folyó negyedében 10 százalékon alakulhat a munkanélküliségi ráta, majd a jövő év elején 10.1 százalékon állhat meg az emelkedés. Az ezt követő negyedévekben (2010 Q2 – 2010 Q4) sorrendben 9,9, 9,8 és 9,5 százalék lehet az állástalanok aránya a tengerentúlon.

A fentiek is csak ráerősítenek azon véleményünkre, hogy a 2009 nagy részére jellemző gazdasági kilábalás jelentős része mesterségesen táplált. Bár a recessziót technikai értelemben maga mögött hagyta az USA, igazi gazdasági expanzióról akkor beszélhetünk majd meglátásunk szerint, amikor megáll a munkanélküliség növekedése, esetleg visszájára fordul a trend. Mint említettük, 2010 elején várható az állástalanok számának tetőzése, így addig továbbra is nem túl stabil, nagy ingadozásokat mutató fogyasztói költekezési hajlandósággal számolunk. Nem segíti - a várakozásokkal ellentétben - a karácsonyi ünnepi szezon sem a fogyasztások felfutását, mivel egy a héten megjelent felmérés szerint az amerikai lakosság 65 százaléka tervezi azt, hogy az idei ünnepi szezonban kevesebbet költ majd ajándékokra, utazásra és szórakozásra, mint egy évvel korábban.


A tőzsde nyelvére lefordítva a fentiek azt jelentik, hogy a befektetők esetlegesen elbizonytalanodhatnak a tegnapi pozitív GDP adat kapcsán, azaz a mai amerikai kereskedés során lefelé vehetik az irányt a benchmark indexek az Egyesült Államokban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!