Amennyiben az arany árfolyamának a közeljövőben sem sikerül felfelé áttörnie ezt az ellenállási szintet, úgy reálisan számolni kell az 1.180, 1.160 és főként az 1.100 dollár/uncia - 1 uncia = 31,1 gramm - árakig történő visszarendeződéssel is.
Több technikai elemző látja a rövid időn belüli második csúcstámadást (május 14-én 1.250 dollár, majd június 8-án 1.252 dollár) követő korrekcióban a jelét annak, hogy "hiányzik az az erő" az árfolyamból, ami az 1.300-as szintek gyors eléréséhez lenne szükséges.
Az aranypiac.hu szerint a rövidtávú prognózisban érdemes figyelembe venni azt is, hogy most az arany a fedezeti alapok és a valutaspekulánsok kedvelt játékszerévé is vált. Márpedig az ő kezükben extrém mértékben képes elszaladni az árfolyam néha irracionális irányba is.
Hosszútávon azonban úgy tűnik, hogy még a spekulatív "zsonglőrködések" sem képesek háttérbe szorítani a klasszikus fundamentumok diktálta irányt. Ilyen az arany árfolyamát fundamentálisan befolyásoló tényezők az ékszeripari kereslet, az indiai, kínai, török és közel-keleti nemesfémimport volumene, a törtarany-újrafeldolgozás alakulása, a központi bankok aranyeladásai, a bányák termelési mutatói, az arany és a dollár árfolyamának jellemzően egymással ellentétes mozgása.
A forintban számított grammár néhány napja 9.600 forintos örökrekordot ért el, és most 9.400 forinton található. Egy év alatt 59 százalékkal, az év eleje óta pedig 38 százalékkal növekedett tehát annak a vagyona, aki idehaza aranyban helyezte el megtakarításait.
A jelenlegi forintban számított árszint nem utolsó sorban a hazai valuta közelmúltban bekövetkezett gyengülését is tükrözi, közismert, hogy egy magyarországi aranypiaci befektetés hozamát, nemcsak az aranyár, hanem a forintnak a dollárral szembeni árfolyama is befolyásolja.
Az aranypiac.hu szerint valószínűsíthető, hogy rövidtávon erősebb szintre kapaszkodik a magyar fizetőeszköz, így a forintban számított aranyárfolyam csökkenhet.
MTI/Menedzsment Fórum