Szokatlanul parázs vita alakult ki Nouriel Roubini és Jim Rogers között arról, hogy egy újabb hatalmas buborék fújásának vagyunk tanúi vagy teljesen indokolt a mostani piaci emelkedés, írja a Napi Gazdaság.
Nagyon nem lesz jó vége a mostani piaci folyamatoknak, a soha nem látott méretű carry-trade-aktivitás nyomán fújódó buborék kipukkanásának végzetes következményei lesznek - mondta egy konferencián Nouriel Roubini, az apokaliptikus víziói miatt csak dr. Végzet néven emlegetett New York-i professzor. Az alacsony kamatok miatt a befektetők rengeteg dollárhitelt vesznek fel és fektetik magasabb hozamú eszközökbe, a feltörekvő részvénypiacokat, néhány fejlődő ország devizáját, az olajat és az aranyat csak ez a pénzáramlás hajtja fel. Amikor azonban a Fed elkezd kamatot emelni, akkor ez a buborék egy pillanat alatt kipukkad, hatalmas összeomlást okozva - véli a New York-i professzor.
Roubini már megint nem csinálta meg rendesen a házi feladatát - reagált erre a Bloombergnek Jim Rogers, az 1999-ben kezdődött nyersanyagrallyt megjövendölő szakember. Nincs itt szó semmiféle buborékról, egyszerűen csak egy jó évről. Azok után, hogy tavaly 70 százalékkal zuhantak az árfolyamok, semmi szokatlan nincs abban, hogy most 100 százalékkal emelkednek. Az árak jóval a korábbi csúcspontjaik alatt állnak - tette hozzá. Rogers most az aranyban látja a legjobb befektetési lehetőséget, szerinte a nemesfém árfolyama a mostani bikapiacon a 2000 dollárt is elérheti, de attól függően, hogy mi történik a világban, akár sokkal-sokkal magasabbra is mehet, írja a Napi Gazdaság.
Ezt a megszólított Roubini sem hagyhatta szó nélkül, a professzor Rogers előrejelzését hatalmas badarságnak titulálta. Szerinte az arany jegyzése legfeljebb 1100 dollárig kúszhat fel, de hogy 1500-2000 dollárig menjen el, az szerinte teljes képtelenség.