Mindenki a legrosszabbra készül
Uniós forrásokból a Reuters úgy értesült, hogy a hétfői Eurogroup Workig Group-videokonferencián döntés született arról, hogy minden ország készítsen egy válságtervet arra nézve, hogyan érintené, ha Görögország az eurózóna elhagyása mellett döntene. A hírügynökség információját több brüsszeli forrás is megerősítette, illetve az újságírók birtokába jutott az egyik tagállam által készített tervezet is, melyből kiderül, milyen kérdéseket mérlegelnek az európai politikusok.
"Eddig semmi nem történt a görögök kilépésével kapcsolatban közös eurózóna-szinten, mivel a döntéshozók attól féltek, hogy a lépések idő előtt kiszivárognak a sajtóba" - mondta a Reuters egyik forrása. Egy másik brüsszeli tisztviselő megerősítette a válságtervek készítésének hírét és hozzátette: a szerdai EU-csúcson is várhatóan szóba fog kerülni Görögország sorsa.
Athénban június 17-én tartanak megismételt választásokat miután a két és fél héttel ezelőtti voksolás után egyik párt sem tudott kormányt alakítani. Szakemberek szerint a parlamenti választásokon lényegében arról szavaznak a görögök, akarnak-e az eurózóna tagjai maradni. Legutóbb a parlamentbe jutott hét pártból öt elutasította a korábban megkötött hitelmegállapodást, azonban Brüsszel már figyelmeztetett arra, hogy nincs lehetőség a feltételek újratárgyalására.
50 milliárd eurós búcsúpénz?
A Reuters birtokába jutott egy tervezet is, mely az egyik tagállam várható költségeit számolta össze a görögök kilépése esetén. Eszerint az EU arra törekszik, hogy ha a görögök a közös valuta ellen szavaznak, akkor is zökkenőmentes legyen az elválás, ne haragban hagyják ott egymást a felek. A dokumentum szerint ha a görög választók az eurózóna elhagyása mellett döntenek, akkor az EU és az IMF további 50 milliárd eurónyi "búcsúajándékkal" próbálná megkönnyíteni az útjukat.
A számítások szerint Athénnak kerülne igazán sokba az eurózóna elhagyása, a többi tagállam esetében sokkal mérsékeltebbek lennének a költségek. Ugyanakkor a hírügynökség birtokába jutott tervezet szerint a közvetett hatások egyelőre felbecsülhetetlenek, nem tudni például, hogy Görögország kilépése nem terjedne-e át fertőzésként más tagállamokra is. "A piac minden bizonnyal bizalmatlan lenne az euróval szemben" - teszik hozzá a terv készítői.
A Bundesbank eközben éppen szerdán jelentette ki, hogy számításaik szerint a görögök kilépése menedzselhető lenne, ugyanakkor a német jegybank szerint az eurózóna-tagállamoknak kellene dönteni arról, meddig folyósítják az újabb és újabb hitelrészleteket Görögország számára. Ha az új görög kormány hátat fordít a korábbi vállalásainak, akkor ennek következményeivel is szembe kell néznie - vélik.
mfor.hu