Egész nap pozitív tartományban mozogtak a New York-i tőzsdeindexek, és a számok a zárásra is így maradtak. Igaz napközben volt több kisebb-nagyobb megingás, ráadásul újabb negatív makroadatok láttak napvilágot pénteken.
Emelkedéssel zártak a New York-i értéktőzsde vezető indexei a pénteki kereskedés során, elsősorban a kiskereskedelmi cégek vártnál jobb, és így a fellendülésbe vetett bizalmat erősítő eredményeire. Annak ellenére nőttek az indexek a kereskedés folyamán, hogy romlott az amerikai fogyasztói hangulat, és nőtt a külkereskedelmi hiány.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,72 százalékos emelkedéssel 10.270 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,88 százalékkal 2167 pontra erősödött, míg az S&P 500-as mutató 0,57 százalékkal 1093,50 pontra nőtt.
A várt javulás helyett romlott novemberben a fogyasztói hangulat az Egyesült Államokban. Az amerikaiak főként munkahelyük és jövedelmük biztonsága miatt aggódnak - derül ki a Michigan egyetem pénteken közölt kutatási eredményeiből. A Reuters hírügynökség és az egyetem közös felmérése szerint a fogyasztói hangulatot kifejező novemberi előzetes mutató 66,0 pontra esett az októberi végleges 70,6 pontról. A 4,6 pontos csökkenéssel az index az augusztusi szintre esett vissza. Gazdaságelemzők javulásra számítottak, azt valószínűsítették, hogy a mutató 71,0 pontra emelkedik.
Ugyanakkor szeptemberben tíz éve a legnagyobb mértékben, 18,2 százalékkal növekedett a hiány az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlegében. A deficit 36,5 milliárd dollárra nőtt az augusztusi, felülvizsgált 30,8 milliárd dollárról, a washingtoni kormányzat pénteken közölt adatai szerint. Az elemzők csak 31,65 milliárd dolláros hiányt vártak szeptemberre.
Ami a pozitív híreket illeti, három jelentős cég negyedéves jelentése lett a vártnál kedvezőbb, az Abercrombie & Fitch Co., a J.C. Penney Co. és a Disney is pozitív meglepetést okozott. A befektetők így végül a jó vállalati hírekre reagáltak inkább a hét utolsó napján, és nem ijedtek meg attól, hogy az általános gazdasági helyzet továbbra is számos kérdést vet fel.