Elképesztő sebességgel zuhan az Egyesült Államokban a részvénypiaci áremelkedést váró befektetők aránya az amerikai kisbefektetői szövetség, az AAII legfrissebb adatai szerint, írja a Napi Gazdaság.
A szokásos felmérésük szerint már csak a több ezer megkérdezett mindössze 22,2 százaléka várja azt, hogy a részvényárfolyamok hat hónapon belül feljebb lesznek a jelenlegi szinteknél, s 55,6 százalékuk vár árcsökkenést. A mutatót sokszor szokás ellentét-indikátorként használni, azaz ha sok a pesszimista, az fűtheti az áremelkedést és fordítva. Az áremelkedésben bízó befektetők aránya utoljára március elején, a részvénypiac mélypontján volt ennyire alacsony, akkor azonban rövid időn belül mintegy 40 százalékos áresésen voltak túl a világ tőzsdéi, most azonban egészen más a helyzet, hiszen a vezető amerikai részvényindexek alig 4-5 százalékkal állnak alacsonyabban néhány hete elért éves csúcsukhoz képest.
Az emelkedést várók aránya néhány hét alatt olvadt 50 százalék feletti értékekről a mostani szintre. A mutató egyébként ellentét-indikátor szerepét nem töltötte be mindig jól az elmúlt évek tanúsága szerint, hiszen tavaly ősszel és idén januárban zuhanása megelőzte a részvénypiaci lejtmenetet, s a márciusi mélypontot követően azonnal az optimizmust jelző régióba ugrott fel, s tartósabb ideig ott is maradt. A kisbefektetők ijedtsége furcsa annak fényében, hogy eközben a profik meglehetősen konzekvensen optimistának tűnnek. Az Investor Intelligence Services által követett több mint száz amerikai tőkepiaci hírlevélíró között az esést és az emelkedést várók közötti különbség hetek óta olyan nagy az optimisták javára, mint legutóbb a 2007. október-novemberi időszakban, amikor a vezető részvényindexek az előző hosszpiaci csúcsaikat elérték. Itt a szakértők 48,2 százaléka tesz a további áremelkedésre, miközben mindössze 24,7 százalékuk véli úgy, hogy áresés jöhet a tőzsdéken, írja a Napi.