A válság és a bankcsődök óta minden negyedévben kiemelt figyelem övezi az amerikai pénzügyi szektor eredményeit. A vállalatok többsége mostanra megszabadult az állami tőkétől, így a szakemberek szerint megindulhatott a szektor fellendülése.
A Citi és a BofA volt a kellemetlen meglepetés
A negyedik negyedév legnagyobb csalódását talán a Citigroup okozta: a bank 1,3 milliárd dolláros, részvényenként 4 centes profitról számolt be, miközben az elemzők nagyjából kétszer ekkora nyereséget vártak. Ugyanakkor a 2009 negyedik negyedéves 7,6 milliárd dolláros veszteséghez képest jónak mondható az elért profit, miközben a cég tavalyi egész éves nyeresége 10,6 milliárd dollár lett az egy évvel korábbi 1,6 milliárdos veszteség után.
A negyedik negyedéves bevétel egyébként 18,4 milliárd dollár lett, amivel az egész éves 86,6 milliárdot tett ki. A bank Tier 1 rátája pedig 10,7 százalékon állt december végén.
A Citi-papírok is megérezték a Wall Streeten a gyenge profitot: a hét elején még majdnem 5 dolláros árfolyam csütörtökre 4,80 dollárra csökkent, a mélypont pedig 4,72 dollár volt a héten.
A Citi mellett a Goldman Sachs okozott még negatív meglepetést a befektetőknek: hiába felelt meg a negyedik negyedéves 3,79 dolláros részvényenkénti profit az elemzői várakozásoknak, a bevételek elmaradtak az előzetes becslésektől. Az egész éves nyereség 8,35 milliárd dollár, részvényenként 13,18 dollár volt szemben a 2009-es 22,13 dolláros részvényenkénti nyereséggel.
Az eredmények megjelenése a bank részvényeinek árfolyamára is kedvezőtlen hatással volt, hiszen amíg a hét elején még 174,57 dollárt adtak a papírokért, a csütörtöki kereskedést már csak 165,36 dolláron fejezte be a részvény, azaz néhány nap alatt több mint 5 százalékot zuhant nagyrészt a gyenge eredmények hatására.
Negatív meglepetést okozott péntek délután a Bank of America (BofA) eredménye is, a cég 1,2 milliárd dolláros, részvényenként 16 centes veszteségről számolt be a negyedik negyedévet illetően, miközben az elemzők nagyjából ekkora nyereségre számítottak. Az egyszeri tételek nélkül azonban részvényenként 4 cent volt a profit, ami még mindig elmarad a várakozástól.
JP Morgan, Morgan Stanley: felülmúlt várakozások
A csalódást keltő cégek mellett voltak persze pozitív meglepetések is az amerikai bankszektorban, a JP Morgan és a Morgan Stanley számai például jobbak lettek az előzetesen vártnál, míg a Wells Fargo esetében szinte tökéletesen becsültek az elemzők.
A JP Morgan még a múlt héten 4,8 milliárd dolláros nettó eredményt jelentett a negyedik negyedévre, ami részvényenként 1,12 dollárt jelent, ehhez képest az elemzői konszenzus 0,99 dollár volt. A Morgan Stanley csütörtökön hozta nyilvánosságra számait: a várt 35 centes részvényenkénti profit 43 cent lett végül a tavalyi év utolsó három hónapjában.
A teljes 2010-es profit 4,5 milliárd dollár volt, ami részvényenként 2,44 dollárt jelentett a 2009-es 1,3 milliárdos, részvényenként 0,82 dolláros veszteséget követően. Az éves bevételek 31,6 milliárd dollárt tettek ki az egy évvel korábbi 23,4 milliárd dollár után.
Beke Károly
mfor.hu