2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai ingatlanpiac problémái sokkal súlyosabbak, mint amiket az amerikai piacon lehetett tapasztalni a válság előtt, mivel a potenciális ingatlanbuborék szociális elégedetlenséggel társul a Távol-Keleten - nyilatkozta a kínai jegybank egyik szakembere a Financial Timesnak. A világ tőzsdéi azonnal reagáltak a hírre: tetemes mínuszban indult a nap kedden a piacokon.

A kínai kormánynak hosszútávú terveket kell kidolgoznia, hogy ellenőrzése alatt tartsa a magas ingatlanárakat, lehűtse az ingatlanpiacot - nyilatkozta Li Daokui, a Tsinghua Egyetem professzora, a kínai jegybank monetáris tanácsának tagja. A szakember szerint továbbra is látszanak a gazdaság túlfűtöttségének jelei, ez pedig az alapkamat emelését teszi szükségessé.

"Az ingatlanpiac problémája Kínában sokkal-sokkal megalapozottabb és sokkal nagyobb, mint ami a jelenlegi válság előtt az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában volt tapasztalható" - mondta a Financial Timesnak adott interjújában Li. Szerinte a jelenlegi helyzet több, mint egy buborék.
 
A kínai jegybank szakemberének szavai némiképp meglepték a piacokat, ugyanis az elemzők egy része éppen arra számított, hogy az európai adósságproblémák miatt Kína nem fogja tovább szigorítani a monetáris kondíciókat. "Az európai országok adósságproblémái aláaknázhatják a gazdasági növekedést, ez pedig fenntarthatja a válság érzését" - nyilatkozta hétfőn Tokióban Wen Jiabao kínai miniszterelnök.

Li Daokui szerint a magas ingatlanárak visszafoghatják a növekedést, ráadásul potenciális politikai veszélyeket is hordoznak magukban, ugyanis a magas árak miatt különösen a fiatalok érezhetik úgy, hogy kizárják őket az ingatlanpiacról. "Ha az árak tovább emelkednek, akkor sok ember, különösen a fiatalok nyugtalankodhatnak. Ez pedig komoly szociális probléma" - mondta a szakember. Li az interjúban elismerte, hogy a kínai kormány egyelőre ura a helyzetnek, szavai ugyanakkor fontos figyelmeztetésként foghatók fel.

A világ tőzsdéi hamar reagáltak a kínai problémákra: kedd reggel az összes vezető piac komoly mínusszal nyitott világszerte. A londoni tőzsde FTSE indexe a hétfői szünnap után 1,86 százalékos visszaeséssel kezdett, miközben a frankfurti DAX 1,52 százalékot veszített értékéből. Budapesten a BUX index 2 százalék feletti mínusszal indította a napot.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!