2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kínai ingatlanpiac problémái sokkal súlyosabbak, mint amiket az amerikai piacon lehetett tapasztalni a válság előtt, mivel a potenciális ingatlanbuborék szociális elégedetlenséggel társul a Távol-Keleten - nyilatkozta a kínai jegybank egyik szakembere a Financial Timesnak. A világ tőzsdéi azonnal reagáltak a hírre: tetemes mínuszban indult a nap kedden a piacokon.

A kínai kormánynak hosszútávú terveket kell kidolgoznia, hogy ellenőrzése alatt tartsa a magas ingatlanárakat, lehűtse az ingatlanpiacot - nyilatkozta Li Daokui, a Tsinghua Egyetem professzora, a kínai jegybank monetáris tanácsának tagja. A szakember szerint továbbra is látszanak a gazdaság túlfűtöttségének jelei, ez pedig az alapkamat emelését teszi szükségessé.

"Az ingatlanpiac problémája Kínában sokkal-sokkal megalapozottabb és sokkal nagyobb, mint ami a jelenlegi válság előtt az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában volt tapasztalható" - mondta a Financial Timesnak adott interjújában Li. Szerinte a jelenlegi helyzet több, mint egy buborék.
 
A kínai jegybank szakemberének szavai némiképp meglepték a piacokat, ugyanis az elemzők egy része éppen arra számított, hogy az európai adósságproblémák miatt Kína nem fogja tovább szigorítani a monetáris kondíciókat. "Az európai országok adósságproblémái aláaknázhatják a gazdasági növekedést, ez pedig fenntarthatja a válság érzését" - nyilatkozta hétfőn Tokióban Wen Jiabao kínai miniszterelnök.

Li Daokui szerint a magas ingatlanárak visszafoghatják a növekedést, ráadásul potenciális politikai veszélyeket is hordoznak magukban, ugyanis a magas árak miatt különösen a fiatalok érezhetik úgy, hogy kizárják őket az ingatlanpiacról. "Ha az árak tovább emelkednek, akkor sok ember, különösen a fiatalok nyugtalankodhatnak. Ez pedig komoly szociális probléma" - mondta a szakember. Li az interjúban elismerte, hogy a kínai kormány egyelőre ura a helyzetnek, szavai ugyanakkor fontos figyelmeztetésként foghatók fel.

A világ tőzsdéi hamar reagáltak a kínai problémákra: kedd reggel az összes vezető piac komoly mínusszal nyitott világszerte. A londoni tőzsde FTSE indexe a hétfői szünnap után 1,86 százalékos visszaeséssel kezdett, miközben a frankfurti DAX 1,52 százalékot veszített értékéből. Budapesten a BUX index 2 százalék feletti mínusszal indította a napot.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!