4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Túllőnek a piacok: olaj felfele, kötvények lefele

A határidős olajkontraktusok jelentősen korrigáltak a napokban, de én a tegnapi napot emelném ki, mint jeles eseményt. Miután az adatok az amerikai olajkészletekről kijöttek (és amely adatok igen csak pozitívak voltak az olajpiacra az első látásra), az olaj persze megugrott. Erre a megugrásra azonban egy ÓRIÁSI méretű eladási hullám lett a válasz, mely a kontraktust 125USD közelébe nyomta le úgy, hogy a kontraktus közel 135 is volt. Ez igen lényeges pont! Egy pozitívnak látszó adatra az olaj beszakadt. Azaz mostmár vannak egy páran beragadva akik a 150 dollárban hittek, és egyre többen használják ki a magasabb árakat a kiszálláshoz.

Ehhez jön még:
- az USA kormányzat és a CFTC komolyan mérlegeli a long only nyersanyagspekulátorok szabályozását és az egész kereskedést a nyersanyagpiacokon (mennyire tekinthető a nyersanyag mint fizikai áru önálló eszközpiacnak?)
- a tegnapi adatok azért voltak ennyire rosszak, mert ahogyan az állt a magyarázatban "a tankerhajók nem tudták kiüríteni a tartályaikat"... Hm. Erről írtunk múltkor: a legutóbbi olajválság csúcsát az mutatta, amikor a tankerhajók arra vártak az öbölben, hogy emelkedjen az ár, hogy magasabb áron tudják az olajat kipumpálni.

Természetesen itt két erő hat egymásra: az olajkereslet magas marad hosszú távon a feltörekvő országok rohamos olajétvágya miatt, másik oldalról az országok amint az olajár túl magasra szökik, racionalizálni kezdenek: már az itteni helyi sajtó is tele van cikkekkel, hogy az autósok csak félig tankolnak, meg racionalizálnak...és az alábbi ábra, melyet Mr. Gartmantól vettem át, szintén arról tudósít, hogy egyre kevesebbet autóznak az USA-ban:

Az olaj elért a fontos trendtámaszra, a 125 dollárra. Ha ez elesik, mely elképzelhető, ha további hírek jönnek ki a a szabályozásról, a visszaeső fogyasztásról + ha nem szabotálnak megint vmi olajkitermelést, akkor a 115USD könnyen itt lehet. Mindazonáltal jelen pillantaban úgy gondolom, hogy a 100USD tartani fog legkésőbb. De a nagy bull trend most kapott egy nagy pofont, amit nehéz lesz kihevernie. Lehet, belekerülünk egy 100-150USD-os nagy oldalazásba, melynek az alját a fejlődő országok kereslete, a tetejét pedig a racinalizálás, szabályozás és a recessziós félelmek teszik ki. A 150USD felől láthatóan teteje van az olajnak, túl sok az ellensége arrafelé már.

Az olajos papírok, és a szén etc termelők (CHK, BTU...) szépen korrigáltak, de amint még egy kicsit esnének ismét vevők leszünk bennük.


Infláció
Szintén egy téma, melyet már jóideje szajkózunk, és mely most hirtelen mindenkit megijeszt. Az európai és amerikai piacok már jelentős kamatemeléseket áraznak be, ami még pár hónapja nevetségesnek tűnt, amikor európában közel 100bp-os vágás volt beárazva. Vessünk most egy pillantást a következő ábrára:


Jól látható, mennyire megfordult a piac véleménye. Az európai 10 éves hozam tegnap a rég nem látott 4,5%-ot nyaldosta, míg az USA 10 éves hozam közel 100bp-ot korrigált már az alja óta, melyet pár hónapja ért el. A piac rövid távon EGYÉRTELMŰEN túladott, mely korrigálhat, amennyiben a nyersanyagpiac lefele korrigál. A következőkben tiszta negatív korreláció lesz a kötvényhozamok és az olajár közt.

Van helye inflációs aggodalmaknak, és a Fed lehet még idén emelni fog, nem drasztikusan, csak a "pánikcsökkentést" kiveszi a piacból. El kell kerülni azt a hibát amit Greenspan, hogy sokáig van alacsonyan az alapkamat és szarkaléptekkel emel. Ezért 2,25-2,5% elképzelhető év végéig. Így lesz ismét helye csökkenteni, ha az USA gazdaság tovább csúszik lefele. Amire minden esély megvan, hiszen a csekken kívül, mely rövid távon megdobja a fogyasztást, nem sok jel mutat a fellendülésre.
Az USA hozamok amúgy is még túl alacsonyak, több a lehetőség az európai hozamokban, de azok az ECB miatt vannak "pánikhangulatban".

Fontos lesz majd, ha kijön a lakáspiaci szabályozás, egy jó szabályozás nagyot kölhet a szentimenten, a részvényeken felfele. Ezért továbbra is kitartunk a részvények felhalmozása mellett, amennyiben tovább korrigálnának. Japán piacra ez különösen igaz (JPY lefedezve).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!