4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

V_P aktuális gondolatai az olajról, a gazdaságról és a részvénypiacról. Konklúziója: megoldás az infláció és/vagy a recesszió!

Szakadtak az amerikai piacok (is), mert a :

  • ennyi a kamatvágásnak a következő időre (nem mintha nem ezt kommentálta volna a fél világ a FED kamatdöntés után, néhány részeges elemzőtől eltekintve)
  • inflációs félelmek egyre erősebbek
  • munkanélküliség várhatóan megugrik majd.

Nézzük csak meg a "zsonglőrös" kommentárunkat, amikor lekommentáltuk a munkapiaci adatokat, melynek mindenki örült. Hát a FED is úgy látja ezek szerint, hogy mégsem olyan jók?

Infláció itt a nyakunkban, melyből két dolog vezet ki:

  • RECESSZIÓ
  • Kína, India, etc. feladják a belső piac védelmét és engedik az árakat begyűrűzni, mely először jelentős további INFLÁCIÓHOZ, hosszú távon ismét lassuló gazdasághoz vezet majd. Nincs más kiút. Az olaj "túlszaladt" egy egyensúlyi ponton.

Ha itt marad az olaj, akkor az előbb-utóbb be kell hogy gyűrűzzön a gazdaságba, más árucikkek árába, hiszen márcsak a szállítási és energiaköltségek miatt is. Ha az árak megugranak, a szakszervezetek kijönnek majd a bérköveteléseikkel, mely ár-bér spirálhoz vezethet, vagy ha nem lesz olyan nagy az alkupozíciójuk, akkor a fogyasztási kereslet fog beszakadni. Ezeknek a cégek marginja látja a kárát: növekvő energia és bérköltség, vagy az energiaköltség ugrik meg és csökken az árbevételük. Mindez azért, mert Kínának még ez az olaj sem drága, amíg van valutatartaléka. De amint a "környező világ" el kezd lassulni, a valutatartalékok is elkezdenek apadni és a játék összeomlik.

A megoldás a RECESSZIÓ. Nincs más. A modern kor olajválsága. A kutya sem fog az USA-ban 6 dolláros benzin mellett tankolni (150 dolláros olajár). USA TUTI recesszióba megy akkor. Már én is jövő időben beszélek, holott azt papolom már hónapok óta hogy abban van...megfertőződtem .

A technikai kép is negatív: USA-ban a call/put arány több éves csúcson volt pár napja. A piac ismét long lett és bikacsapdába esett. (Minap utaltunk a piac sebezhetőségére, amikor a Nasdaq megbotlásáról írtunk)

Amint a gazdaság lassul, az olaj is esni fog idővel. Az olaj cégeket pedig Neutral-ra lehet csökkenteni. Régóta szerettük őket, de most már elég volt. Jól mentek, itt az idő, hogy megváljunk tőlük. Ezzel lezárjuk az év eleji ajánlásunkat. Lehet, persze, hogy mennek még. DE:

  • egyre nagyobb a költsége az újabb kitermelésnek (ott is infláció van)
  • sok cég fedezi magát hosszútávú kontraktuson, és a távolabbi kontraktusok immár magasabban vannak, mint a rövidek (ez is mutatja, MEKKORA a PÁNIK az olajpiacon). Azaz, mivel a kontraktusok görbéje inverz volt (távolabbiak alacsonyabban voltak még hetekkel, hónapokkal ezelőtt), így az ezzel fedezőknek (hedgelőknek) relatív nagy veszteségük (marked to market) lehet rajta. A CHK már az elmúlt negyedévben és szép summát szenvedett, mert hedgelve van. Lesznek még meglepetések.

Az olaj kontraktusok is azt mutatják, a piac túlvett, mindenki pánikolva biztosítani akarja magának, hogy 2016-ban 145 USD-on leszállítsák neki az olajat. Ez azt mutatja, sokkal magasabb árakra számít a piac addig, a 200USD is benne lehet. Persze, lehet, de addigra már rég megainfláció és receszió lesz. Ezért nem fog megvalósulni.

Aki bullish még az oljara, az inkább opciózzon, mint olajcégeket vegyen!

Hja és mi van a nagy megmentőkkel, a nemzeti alapokkal. Hát egyre több ázsiai ország fizetési mérlege esik mínuszba!! Azaz apadnak az alapok is ilyen olajárak mellett, csak az oroszok és az arabok keresnek. Kína amúgy is problematikus, hiszen alig van nyarsanyaga, így szerintem egyre jobban apadni fog a valutatartalék. Legjobbak az oroszok és a brazilok ilyen szempontból.

Hja (2) és mit vegyünk akkor?? Én tudom már: európai pénzpiaci alap, 5,5%. Meg majd részvény, ha kiesik magukat megint, mert azért a klasszikus példa az infláció ellen a részvény ugye. De most az emerging piacok megint drágák , így kivárás.

EUR/HUF: a macska-egér játék folyik még: táncolnak a londoni egerek, amíg Kaczor király nem dorombol egyet

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!