4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A másfél éve tartó válság ellenére sem változott számottevően a budapesti kerületek értéke: a visszaesett vásárlóerő, valamint a lényegesen nehezebb hitelfelvétel sem rendezte át a fővárosi kerületek ársorrendjét, és úgy tűnik, csak anyagi okok miatt nagyon kevesen keresgélnek az eredeti tervekhez képest alacsonyabb presztízsű kerületekben – a lakás elhelyezkedése továbbra is nagyon meghatározó.

Buda és a Belváros tartja magát

Csak egyetlen pesti kerület, az V. tudott bekerülni a legdrágább öt fővárosi kerület közé az aktuális átlagos kínálati négyzetméterárak szerint készült listában, vagyis Budát még mindig meg kell fizetni – derül ki az mfor.hu és a lakásmustra közös felméréséből. A téglalakások árait tekintve jelenleg a II. kerületben kérik a legtöbbet egy négyzetméterért: 443.000 forintot, majd szorosan ezt követi a budapesti Belváros, ahol a téglalakások négyzetméteréért 434.000 forintot kell fizetni, a harmadik helyezett Óbudán pedig 426.000 forint az átlagos kínálati négyzetméterár.

Az ingatlanpiac sajátosságai miatt a fenti árakat természetesen nagy szórással kell érteni: az elegáns budai kerületekben elsősorban az elit kategóriába tartozó hegyvidéki, illetve az újszerű lakások árai viszik felfelé az átlagárat – előfordulhat, hogy egy szuperpanorámás lakás (x) esetén még többet, míg egy forgalmasabb főút mellett ingatlanért jóval kevesebbet kell fizetni – az eltérés akár 30-40% is lehet.

Minél messzebb, annál olcsóbb

Az I., a XI. és a XII. kerület a felső középmezőnyben szerepel a listán 398.000, 359.000 illetve 350.000 forintos átlagos kínálati négyzetméterárral, míg Zuglóban és a VI. kerületben 300.000 forint környékén mérnek egy négyzetmétert. Ennél valamivel olcsóbb a IX., a VII. és a IV. kerület, ahol az átlagos m2 ár 270.000 forint környékén alakul, körülbelül ennyit kell fizetni a XVII. és a XIX. kerületben is – noha az utóbbi évek tapasztalatai szerint a pesti külső kerületek inkább csak regionális közönséget vonzanak.

A külső kerületek iránti mérsékeltebb igény oka piaci szakértők szerint elsősorban az alacsonyabb presztízs, illetve a központtól való nagyobb távolság – az egyre hosszabbá nyúló munkaidő miatt sokan az utazási időn próbálnak meg spórolni – éppen ezért olyan ingatlanokat keresnek, melyek jó (és gyors) tömegközlekedési kapcsolatokkal ellátottak, vagy a bevezető utak autóval könnyen járhatóak – az utóbbi viszont egyre ritkább. Mivel a belső városrészekben is bőségesen vannak megfizethető utcák, tömeges kiköltözés az olcsóbb és távoli területekre a közeljövőben nem várható – vélik elemzők.

Ragadós a hírnév?

A legolcsóbb átlagos négyzetméterárakat – a VIII., a X. és a XXI. kerület vonultatja fel. A rossz közbiztonságú részeiről közismert VIII. kerületben a használt lakás árak még mindig a legalacsonyabbak közé tartoznak a fővárosban: az átlag 233.000 forint, azonban a rekultiválás előtt álló utcákban még ennél is jóval kevesebbet kell fizetni, akár 150-160.000 forintért is lehet ingatlant vásárolni. Tudni kell ugyanakkor, hogy ahogy a város más részein, itt is utcáról-utcára változik a helyzet, Józsefváros más területein (mint például a Palotanegyedben), magasabbak az árak, és jóval nagyobb az érdeklődés. Az utóbbi évek kerületfejlesztései mindenesetre éreztetik hatásukat: az új építésű ingatlanok elszaporodásának, valamint a felújításoknak köszönhetően a környék elutasítottsága jelentősen csökkent az ingatlanpiacon dolgozó értékesítők elmondása alapján.
Kőbánya elsősorban a távolság, illetve a rengeteg lakótelep miatt kerülhetett a lista végére – valamint szintén erősen meghatározó a „lokációs-hatás” is: a kerület sosem szerepelt a különösebben preferált költözési célpontok között, bár néhány utcája kifejezetten hangulatos. Csepel esetében a távolság baráti árakat rejt: a 225.000 forintos téglaépítésű négyzetméterár igazán olcsónak mondható a piacon, és a környéken messze nem csak lakótelepek találhatóak.

Mit keresnek a piacon?

Szinte egybehangzó ingatlanszakértői vélemények szerint a fővárosban elsősorban a belső, vagy ahhoz közeli kerületekben található, 12-20 millió forint között kínált ingatlanok a leginkább keresettek – ezek listáját ide kattintva érheti el (x).

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!