A kihívásokkal teli környezetben a bankcsoport ismét jó eredményeket ért el, a nettó profit ugyan csökkent, de még mindig magas - hangsúlyozta Hendrik Scheerlinck, a K&H Csoport vezérigazgatója csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
A negyedéves teljesítményt értékelve kiemelte: a működési eredmény 10 százalékkal bővült, a hitelköltségek szintje (2,1 százalék) ugyan magas maradt, de a várakozásoknak megfelelően alakult, a költség/bevétel arány pedig az egy évvel korábbi 52,2-ről 48 százalékra javult. A bank tőkepozíciója továbbra is erős, a bank tőkemegfelelési mutatója egy év alatt 9,1-ről 12,8 százalékra emelkedett, a hitel/betét arány pedig 103,7-ről 92,3 százalékra süllyedt, ami jelzi a magas likviditást.
A működési eredmény javulása annak köszönhető, hogy a működési bevételek - főleg a befektetési alapok erős értékesítési eredményének köszönhetően - 1,2 százalékkal növekedtek, miközben a működési költségek a szigorú költséggazdálkodás nyomán 6,8 százalékkal csökkentek - ismertette Gombás Attila, a K&H Csoport pénzügyi és kockázatkezelési divíziójának vezetője.
A konszolidált mérlegfőösszeg éves szinten 20 százalékkal mérséklődött. A betétállomány tovább csökkent - 23,4 százalékkal, a KBC betétek 5,4 százalékkal -, ezt azonban részben ellensúlyozta a befektetési alapok iránti kereslet, amelyeknek állománya 10,5 százalékkal nőtt, és megközelítette az 580 milliárd forintot. A K&H részesedése a zártvégű és tőkevédett alapok piacán jelentősen emelkedett, megközelítette a 44 százalékot, az alapok területén pedig 20 százalék feletti.
Az ügyfeleknek nyújtott hitelek állománya (árfolyamhatás nélkül) egy év alatt 11,8 százalékkal mérséklődött - ezen belül a lakosságiaké 12 százalékkal -, aminek elsődleges okát Gombás Attila a hitelkereslet csökkenésében látja. Az új lakossági hitelfolyósítások összege negyede volt a válság előttinek, a beruházási hitelek iránt a gazdasági válság miatt továbbra is mérsékelt a kereslet. Az új jelzálogalapú igénylések 97,5 százaléka forintalapú jelzáloghitel volt, s a banknál a forinthitelek további dominanciájára számítanak. A K&H február 15-től egyébként újra kínál euró alapú lakossági hiteleket. A lízingállomány a lakossági autófinanszírozás megszüntetése miatt 33 százalékkal csökkent.
A hitelállomány minősége tovább romlott, a nem teljesítő hitelek aránya egy év alatt 3,6-ról 6,5 százalékra emelkedett, ez azonban kedvezőbb, mint a bankszektor 8,9 százalékos átlaga, és megfelel a bank várakozásainak - derült ki. A nem fizetés okai között domináns a munkahely elvesztése, a nemfizetések másik felét a jövedelem csökkenése és az árfolyam változása okozza. Amíg a munkanélküliség nem enyhül, a nem fizető hitelek aránya tovább nő - mutatott rá Gombás Attila. A vállalati szegmensben nem várják a hitelminőség általános további romlását, gyors javulásra sem számítanak azonban.
A K&H az első negyedévben 5.400 hitelt strukturált át, pár százzal többet, mint az előző negyedévben. A rossz hitelek tipikusan 2007-2008-ban folyósított szabad felhasználású jelzáloghitelek, s az átlagnál több közöttük az ügynökök által kiközvetített. A bank által kibocsátott hitelkártyák száma 13 ezerrel csökkent, a nem fizető kártyahitelek aránya meghaladja a 20 százalékot, néhány milliárd forintra rúg.
MTI/Menedzsment Fórum