5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt hét tiszta unalom volt, a piacok alig mozogtak. A forgalom nagyon alacsony volt, az egyedi papírokkal kapcsolatos hírek mozgatták a befektetők kezét a "buy" és a "sell" gomobokon (a GM-hírek egy esetleges megegyezésről a szakszervezetekkel; CFC: a soha véget nem érő story: újabb tízmilliárd dolláros injekciót kapott... már a sokadikat). Ez nem is csoda, hiszen a héten a játékosok kiterítik az asztalra lapjaikat....

Goldman, Bear Stearns, MSDW: a héten jelentenek arról, miként futott le az izgalmaktól nem mentes 3. negyedév. A számokból következtetést lehet levonni arról, hogy:

  • miként alakultak a bevételek az M&A, LBO-ügyletekből,
  • a kereskedési bevételek mennyire estek,
  • mekkora értékcsökkenést kell végrehajtaniuk a tulajdonukban lévő struktúrált termékek miatt.

A Merrill már pénteken előre figyelmeztette a befektetőket, hogy a 3. negyedév végére jelentősen le kell értékelnie jelzálogstruktúráit... . A jelentések talán arra is jók lesznek, hogy a bankok egymás iránti bizalma helyreáll, mert ez így sokáig nem mehet... Ahelyett, hogy egymástól és egymásnak hiteleznének, a jegybankot iktatják közbe, amely - hűen a "lender of last resort" szerepéhez - ezt meg is kell, hogy tegye. A BoE feje, Mr. King elég lazán nyilatkozott a hét elején, hogy ők nem fognak a pénzpiac segítségére sietni, hiszen ezzel egy moral-hazard probléma
közepébe csöppennének - igaza van mellesleg- , de azt ő sem hitte, hogy állítása csak pár óráig lesz tartható... Csütörtökön a Northern Rock - semiképp sem híven nevéhez - nem állta tovább a lakáspiac hullámait, és a jegybankhoz fordult, hogy segítse ki, mert likviditási problémával küzd. A befektetők kétmilliárd fontot vontak ki a bankból a hétvégén. A másik hír, ami még a múlt héten jött ki és ide kapcsolódik, hogy a nagy-britanniai lakáspiacon is csökkenésnek indultak az árak...

A problémák gyökerével már részletesen foglalkoztunk.

A héten napvilágot látott adatok egyrészt további bizonyítékot szolgáltattak az amerikai fogyasztók visszaeső vásárlási kedvéről, másrészt - ezzel összefüggően - csökkenő inflációs nyomást jeleztek. A világ másik oldalán, Kínában a jegybank nem győzi emelni a kamatokat, mert a gazdaság túl nagy fordulatszámon pörög, és az infláció csak egyre nő, nem kis mértékben a meglódult élelmiszerárak következtében (lásd a búza ára rekordmagasságokban a napokban). Ez a probléma azonban szinte az összes
feltörekvő országra jellemző Argentínától Indiáig... És mint azt tudjuk, ezek a tipikus exportországok. Kérdés: mikor lesznek ezek az államok kénytelenek emelni az árakon? A bérnövekedés Kínában éves szinten 30 százalékos volt legutóbb... Hát ez az, ami a FED-et nyugtalanítja. Az egyik oldalon pánikoló traderek és összeomló lakáspiac, bedugult bankrendszer; a másik oldalon dübörgő világgazdaság, és az importoldali infláció megugrásának fenyegetése. Vajon megmenti-e B. Bernanke a világot?

-

Helikopteres Bernanke

A kötvénypiac túlzottan pesszimista, a részvénypiac túlzottan optimista, ami a világgazdaság növekedését illeti. A FED keddi döntése előtt zárnám augusztus eleji ajánlásaim a long kötvénypiacot illetően. A hozamok 20-30 bázispontot estek azóta. Take profit. Zárnám a régóta meglevő (dax 8100), az utóbbi időben kevésbé funkcionáló, részvénypiaci shortokat is. Kivárok, jós én sem vagyok. Ha majd tisztán lát ismét az ember, és ez a sok zaj lecsöndesedik a piacokon, akkor majd ismét lehet pozicionálni valamely irányba.

Pörög a rulettkerék:
1.) Bernanke nem tesz semmit: politikai öngyilkosság. Minden piac beszakad. Kötvény, részvény, árak esnek, hitelfelárak ismét az egekbe szöknek. Ezt a szcenáriót kizárnám.

2.) Bernanke csak a bankoknak nyitva hagyott diszkontlábat csökkenti jelentősen (plusz estleg kisebb, 25 bázispontos kamatcsökkentés - inkább pszichológiai, mintsem reálgazdasági jelentősséggel). Ez egy pragmatikus lépés lenne a bankkrízis kezelésére. A piacok csalódottak lennének (esnének), de lehet, még aznap megnyugodnának valamelyest. Én ezt preferálnám

3.) Bernanke 25 bázispontot vág: a várt szcenárió. Sok függene a kommentártól (ez mondjuk minden esetre elmondható). Enyhe csalódás lehetséges talán (titokban sokan 50 bázispontot várnak). Sok értelme ennek a szcenáriónak nincs: a probléma előrehaladottabb annál, hogy azt egy ilyen "csúzlilövéssel" kezelni lehetne. Itt, mint írtam, a kommentártól még több függne, mint a többi szcenárióban.

4.) A FED 50 bázispontot vág. Wow... Big bull az elején. Tűzijáték és party. De vajon jó ez? Jelezné, hogy a FED komolyan aggódik és gáz van, tényleg... Nem mintha ezt a FED nélkül nem tudnánk, de hát ha ő mondja, azt inkább elhiszik.

Mint az látható, szcenárió van elég. Ritkán volt még ilyen izgalmas a FED-döntést megelőző időszak. Ez a lépés és a kommentár lényeges lesz: úgy vélem, utóbbit a jövő szakkönyvei sokat fogják majd idézni - ha bejön a FED lépése, ha nem.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!