4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai GDP-adat első látásra jobbnak tűnik, ám a mélyére nézve már nem olyan rózsás a kép - mondta el a Napi Gazdaság kérdésére Kuti Ákos, a Cashline elemzője.

Az amerikai GDP-adat első látásra jobbnak tűnik, ám a mélyére nézve már nem olyan rózsás a kép - mondta el a Napi Gazdaság kérdésére Kuti Ákos, a Cashline elemzője.

A növekedés nagy részét ugyanis a kormányzati kiadások és a gazdaságélénkítő intézkedések, így például a roncsprémium táplálta eladások táplálták. A vállalati szektor kilátásai a cégek gyorsjelentései alapján viszont már jóval vegyesebbek, egyes iparágaknál például még egyáltalán nem várnak látványos javulást. Ugyan az adatra első körben kedvezően reagált a piac, kéthetes időtávon már nehezebb megjósolni, merre tovább. Az elmúlt napok esése átfordulhat új csúcsokat beállító emelkedésbe, de ugyanekkora eséllyel kifuthat az optimizmus és egyéb, kevésbé jó adatok hatására jöhet lemorzsolódás is. A tőzsdei emelkedésben az idén elsősorban a likviditásbőség játszotta a fő szerepet. Emellett a befektetők megvették a rosszabb adatokat is, azaz a fundamentumok nem számítottak annyira. Ugyan mostanra már enyhült ez a helyzet és jobban számítanak a gazdasági adatok fogadtatásánál az ördög búvóhelyéül szolgáló részletek is, a nagy kérdés az, változtatnak-e a nagybankok stratégiájukon és milyen befektetési ajánlatokat kommunikálnak ügyfeleiknek. Kuti szerint ugyan fél-egy év múlva a mostaninál alacsonyabb szinten lesznek a tőzsdék, de hogy addig milyen pályát írunk le, az már erősen kérdéses.

Sokkal pesszimistábban fogalmazott a Napinak Káplár Norbert, a Raiffeisen Bank üzletkötője, aki senkinek sem ajánlja, hogy pénzét részvényekben tartsa. Meglátása szerint ugyanis egy újabb óriási lufi fújódott fel, aminél csak az a kérdés, hogy durranni fog vagy lassan leereszteni. A csütörtökön közölt harmadik negyedéves amerikai GDP-adatnál fontos figyelembe venni, hogy az volt az utolsó negyedév, amikor még élt az autóértékesítések támogatására kitalált program, illetve a lakások vásárlását is adókedvezményekkel segítették - mondta az üzletkötő, aki szerint inkább arra érdemes figyelni, hogy a héten kijött újlakás-értékesítési adat a további várt növekedés helyett komolyabb visszaesést hozott.

Káplár szerint nagyon fontos, hogy ne a vezető hírek alapján ítéljük meg a részvénypiac helyzetét, hanem aki részvényben akarja tartani a pénzét, az vegye a fáradságot és olvassa el a gyorsjelentéseket. Jó példa erre a Caterpillar, amellyel kapcsolatban a sajtó azzal volt tele, hogy a várt 6 centes nyereségnek a többszörösét érte el és a társaság bejelentette: látja már az alagút végét. Ugyanakkor arra már szinte senki nem figyelt, hogy háromezer embert bocsát el a vállalat, ami nem éppen ésszerű lépés egy növekedési pálya előtt. A gazdaság ráadásul addig nem tud talpra állni, amíg folyamatosan elküldik dolgozóikat a cégek - hívta fel a figyelmet Káplár. A szakértő szerint azoknak lehet igazuk, akik szerint a részvénypiacok akkor érhetik el mélypontjukat amikor az összes bank a könyvértéke alatt forog majd, az ugyanis tisztán látszik, hogy a korábban a fő eredményüket hozó hitelezési tevékenységüket teljesen visszafogták. Így csak az a kérdés, hogy mikor indul el az összeomlás, amit most mindenki a jövő év elejére vár. Ebben lehet is annyi igazság, hogy év/év alapon valószínűleg eredményt akarnak felmutatni a nyugdíjpénztárak és az alapok is, ugyanakkor a várakozások nem mindig teljesülnek. Tavaly a nyári olimpia idején is az történt, hogy mindenki az alatt akarta eladni a részvényeit, a piacok ugyanakkor akkorra már 50 százalékos esésen voltak túl.


A mostani GDP-adat olyan futó kaland lesz Söre Balázs, a Buda-Cash határidős üzletkötője szerint is, amely hirtelen, de rövid életű emelkedést eredményezhet. Házasságot azonban az eső trend jelenthet, amelyet a pénzáramlás irányának változása hozhat el. Amerikában ugyanis az elmúlt napok állampapír-kibocsátásai során érezhetően emelkedtek a másodpiaci hozamok, azaz a piac kamatemelést kezdett el árazni. Ez pedig a pénzáramlás irányának változásával, azaz a likviditásbőség szűkülésével járna, márpedig az eddigi emelkedést éppen a pénzbőség táplálta, írja a Napi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!