A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 2,76 százalékos, 273 pontos emelkedéssel 10172 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,77 százalékkal ugrott meg, a nap végén 2218 pont lett. Az S&P 500-as mutató 2,95 százalékkal 1086 pontra erősödött.
A befektetői derűlátást jól jelzi, hogy az ötszázas S&P mutatóban szereplő cégek közül csupán hat vállalatnak csökkent az árfolyama. Elemzők szerint elsősorban az hajtotta fel a részvényárakat, hogy csütörtökön hivatalosan is megerősítették: Kína májusi exportja közel 50 százalékkal nőtt. Ennek hatására alább hagyott a globális gazdasági növekedéssel kapcsolatos borúlátás, miközben emelkedni kezdett az euró árfolyama a dollárhoz képest.
Az egyik legnagyobb növekedést az energiaipar cégek érték el, az ágazati S&P index több mint 3 százalékkal erősödött. A BP árfolyama közel 8 százalékkal nőtt, miután többéves mélyponton volt szerdán azokra a felerősödött aggodalmakra, hogy óriási pénzeket kell költenie a cégnek az olajszennyezés felszámolására a Mexikói-öbölben. A kőolaj ára több mint egy dollárral emelkedett a kínai exportadatra, illetve amiatt, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) feljavította a világ idei olajkeresletére vonatkozó várakozását.
Jó hír volt csütörtökön, hogy az amerikai költségvetésben 135,9 milliárd dollár hiány keletkezett májusban - közölte az amerikai pénzügyminisztérium. A szakértők nagyobb, 140 milliárd dolláros májusi deficitet vártak az áprilisi 82,69 milliárd dollár hiány után. Májusban a büdzsé már a 20. egymást követő hónapban volt deficites.
MTI