A legnagyobb európai hitelminősítő bejelentése szerint az eddigi "BBB-" -ról két fokozattal "BBB -"-ra romlik a hosszú lejáratú szuverén hazai és külső adósságok besorolása, amelyekre a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás marad érvényben. A görög besorolás így egy fokozattal rosszabb a magyarnál, és csak egy fokozat választja el a magas befektetési kockázatot jelentő "CCC" besorolástól.
Görögország az első - és eddig az egyetlen - euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes befektetői "BBB" adósosztályzati sávba. A három vezető hitelminősítő - a Fitch Ratings, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's - közül már csak a Moody's tartja az elsőrendű "A" kategóriában a görög adósbesorolást.
Egészen csütörtökig az Európai Központi Banknál (EKB) az a szabály volt érvényben, hogy csak olyan állam kötvénye fogadható el biztosítékként, amelynek besorolását legalább egy hitelminősítő a legfölső kategóriában tartja. Az EKB most változtatott ezen, olyan papírokat is elfogad, amelynek kibocsátóját mindhárom nagy intézet közepes befektetői adósosztályzati sávba sorolja. Ez kulcskérdés a súlyos válsággal küzdő euróövezeti tag államháztartásának finanszírozását, mert a bankok általában csak akkor vásárolnak görög állampapírt, ha el tudják helyezni az EKB-nál.
A Fitch a lépéshez fűzött indoklásában ugyan méltatta a görög válságkezelő intézkedéseket, de hangsúlyozta, hogy a növekvő piaci feszültségek közepette veszélybe kerülhet a hazai össztermék (GDP) arányában számolva 8,7 százalékos deficitcél, és előfordulhat, hogy a GDP-arányos államadósság a kormány erőfeszítéseinek ellenére meghaladja a 120 százalékot.
Tavaly a még nem végleges adatok szerint 12,7 százalék volt az államháztartás hiánya, több mint négyszerese az unióban engedélyezett 3 százalékos hiánynak, az állam adóssághegye pedig bő 300 milliárd euróra nőtt, és ezzel meghaladta a GDP nagyságát.
MTI/Menedzsment Fórum