2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Leminősítette pénteken az euróövezeti tag Görögország hosszú futamú adósi besorolását a Fitch Rating, a kedvezőtlen gazdaságnövekedési kilátásokra és az államháztartási hiánycél tarthatóságának bizonytalanságtára hivatkozva.

A legnagyobb európai hitelminősítő bejelentése szerint az eddigi "BBB-" -ról két fokozattal "BBB -"-ra romlik a hosszú lejáratú szuverén hazai és külső adósságok besorolása, amelyekre a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás marad érvényben. A görög besorolás így egy fokozattal rosszabb a magyarnál, és csak egy fokozat választja el a magas befektetési kockázatot jelentő "CCC" besorolástól.

Görögország az első - és eddig az egyetlen - euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes befektetői "BBB" adósosztályzati sávba. A három vezető hitelminősítő - a Fitch Ratings, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's - közül már csak a Moody's tartja az elsőrendű "A" kategóriában a görög adósbesorolást.

Egészen csütörtökig az Európai Központi Banknál (EKB) az a szabály volt érvényben, hogy csak olyan állam kötvénye fogadható el biztosítékként, amelynek besorolását legalább egy hitelminősítő a legfölső kategóriában tartja. Az EKB most változtatott ezen, olyan papírokat is elfogad, amelynek kibocsátóját mindhárom nagy intézet közepes befektetői adósosztályzati sávba sorolja. Ez kulcskérdés a súlyos válsággal küzdő euróövezeti tag államháztartásának finanszírozását, mert a bankok általában csak akkor vásárolnak görög állampapírt, ha el tudják helyezni az EKB-nál.

A Fitch a lépéshez fűzött indoklásában ugyan méltatta a görög válságkezelő intézkedéseket, de hangsúlyozta, hogy a növekvő piaci feszültségek közepette veszélybe kerülhet a hazai össztermék (GDP) arányában számolva 8,7 százalékos deficitcél, és előfordulhat, hogy a GDP-arányos államadósság a kormány erőfeszítéseinek ellenére meghaladja a 120 százalékot.

Tavaly a még nem végleges adatok szerint 12,7 százalék volt az államháztartás hiánya, több mint négyszerese az unióban engedélyezett 3 százalékos hiánynak, az állam adóssághegye pedig bő 300 milliárd euróra nőtt, és ezzel meghaladta a GDP nagyságát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!